Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 120/07

Rodzaj niezbędnych danych, które winny być ujawnione przez osoby, które zwracają się o pomoc społeczną powinien być ściśle określony i podany do wiadomości tych osób w taki sposób, aby osoby te nie czuły się upokorzone koniecznością ujawniania swojej, najczęściej bardzo trudnej sytuacji, w jakiej się znalazły.

Uznaniowość nie oznacza dowolności, a treść przytoczonych przepisów art. 7, art. 8 i art. 38 ustawy obliguje organy do jasnego, a nie ogólnikowego wykazania, jakimi kryteriami kierował się organ ograniczając wysokość należnego świadczenia, czy ustalając krótki okres tego świadczenia, przy czym przyznanie świadczenia okresowego na okres jednomiesięczny (tak, jak uczynił to organ l instancji) musi budzić poważne wątpliwości z uwagi na charakter zasiłku okresowego jako zasiłku powtarzalnego.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący WSA Bożenna Blitek (spr.) Sędziowie WSA Dorota Dąbek WSA Tadeusz Wołek Protokolant Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi J.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] w przedmiocie zasiłku okresowego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji

Uzasadnienie

Do pkt 1 "Protokołu z ustnego zgłoszenia podania o udzielenie pomocy" z dnia.........2006r. J.B. wniosła o przyznanie jej zasiłku okresowego nie precyzując jego wysokości i okresu, na jaki winien jej być przyznany (k. oznaczona nr ..... akt adm.).

Z wywiadu (część .....) zalegającego na k. nr ...... akt administracyjnych, sporządzonego przez starszego pracownika socjalnego, podpisanego przez J.B. i opatrzonego datą .....10.2006r. wynika m.in., że J.B. mieszka sama (dwaj synowie z nią nie mieszkają) zajmując dom jednorodzinny o 5 pokojach, kuchni i łazienki, że zarejestrowana jest w GUP bez prawa do zasiłku, że nie pracuje dorywczo i utrzymuje się ze świadczeń z pomocy społecznej, że nie leczy się specjalistyczne, a także wynika, iż nie okazała dokumentów związanych z opłatami oraz że raty za zadłużenie za energię elektryczną spłaca MOPS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00