Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Kr 948/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 948/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 grudnia 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek, Sędzia: WSA Bogusław Wolas (spr), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Protokolant: Katarzyna Dydaś, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2007 r., sprawy ze skargi "O" S.A. w P., na decyzję Dyrektora Izby Celnej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie udzielenia interpretacji co do sposobu i zakresu stosowania prawa podatkowego, I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie organu I instancji, II. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100

Uzasadnienie

"O" S.A. wystąpił do Naczelnika Urzędu Celnego z wnioskiem o udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobie stosowania prawa podatkowego.

Wnioskodawca zamierza nabyć udziały w dwóch Spółkach z.o.o., należących do "R". S.A. na której ciąży jednak zaległość podatkowa z tytułu podatku akcyzowego. Tym samym Strona Skarżąca zapytała Naczelnika Urzędu Celnego, opierając się na brzmieniu art. 17a) ustawy Ordynacja podatkowa, czy na podstawie art. 112 §1 pkt 3 w związku z art. 112 §2 Ordynacji podatkowej, odpowiada za zaległości podatkowe jako nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jednocześnie "O" przedstawił swoje stanowisko w sprawie twierdząc, iż nabywając przedmiotowe udziały nie będzie odpowiadał za zaległości podatkowe sprzedawcy udziałów, na podstawie art. 112 §1 pkt 3 Ordynacji podatkowej. Nie wystąpiły bowiem przesłanki wymienione w wyżej wymienionych artykułach tj. wartość każdego z nabywanych składników (udziałów spółek "O" O. oraz "O". A. ) jest niższa niż próg ustanowiony w art.112 §1 pkt.3 ordynacji, a ponadto udziały te nie spełniają przesłanek objęcia ich definicją składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą w rozumieniu art.112 §2 wyżej wymienionej ustawy zatem nabycie ich winno być wyłączone z dyspozycji powyższego przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00