Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gl 638/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Wujek, Sędziowie NSA Eugeniusz Christ (spr.), Anna Wiciak, Protokolant Aleksander Batoryna, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi A S.A. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych - interpretacja. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości do czasu uprawomocnienia się wyroku 3. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł ( słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] Nr [...] działając na podstawie art. 14b § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez A Spółka Akcyjna w K. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w S. z dnia [...] nr [...] stwierdzające, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe - Dyrektor Izby Skarbowej w K. odmówił zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

Uzasadniając rozstrzygnięcie organ odwoławczy stwierdził, że pismem z dnia 28 listopada 2006 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie dotyczącej odpowiedzi na pytanie czy wydatki związane z emisją nowych akcji, takie jak koszty marketingowe, koszty badań przez biegłego rewidenta, koszty prawne i finansowe, przygotowanie projektu emisyjnego, druk prospektu oraz inne niezbędne opłaty (notarialne, giełdowe itp.) stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia. Spółka przedstawiła zakres swojej działalności twierdząc, że jest prowadzona na szeroką skalę, a podpisywane kontrakty są często wieloletnie oraz wymagają zaangażowania znacznych środków finansowych. Jednym z wielu warunków, przy negocjacjach kontraktowych oraz procedurach przetargowych, jest wielkość firmy, która startuje do przetargu a więc jej kapitał zakładowy (akcyjny). Dlatego w ramach polityki rozwoju firmy Spółka zamierza podnieść kapitał akcyjny poprzez emisję nowych akcji. Pozyskany w ten sposób kapitał oznaczać będzie znaczny wzrost potencjału i konkurencyjności Spółki na rynkach międzynarodowych, co w konsekwencji pozwoli na realizację kontraktów o dużej wartości. Wnioskodawca stanął na stanowisku, że wydatki związane z emisją nowych akcji stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie poniesienia, bowiem emisja akcji jest dokonana w celu podniesienia kapitału z korzyścią dla ogólnie pojętej działalności gospodarczej, tj. w celu osiągnięcia, zachowania i zabezpieczenia przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00