Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 grudnia 2007 r., sygn. III SA/Gl 756/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Karpińska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Jużków, Asesor WSA Krzysztof Targoński, Protokolant Sekretarz sądowy Anna Charchuła, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007 r. przy udziale sprawy ze skargi P.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług interpretacja prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżoną decyzję, 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. na rzecz strony skarżącej kwotę [...] zł (słownie: [...] złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Skarbowej w K., działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) odmówił uchylenia i zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] r. nr [...] stanowiącego interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania obrotu wierzytelnościami zakupionymi w celu dalszej odsprzedaży.

W uzasadnieniu decyzji wyjaśnił, że P.S. wnioskiem z dnia [...] r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w P., w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej, o wydanie pisemnej interpretacji co do ustalenia czy obrót wierzytelnościami zakupionymi w celu dalszej odsprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podając jednocześnie, iż jest zarejestrowanym podatnikiem, bowiem prowadzi działalność w zakresie wynajmu nieruchomości. Wskazał też, iż dokonał zakupu wierzytelności z zamiarem ich sprzedaży, lecz bez zamiaru prowadzenia windykacji na własny rachunek. Stwierdził przy tym, iż w odniesieniu do nabycia i sprzedaży wierzytelności nie jest spełniona przesłanka "częstotliwości", a nadto działalność ta stanowi odpłatne świadczenie usług, które mieści się w pojęciu "usług pośrednictwa finansowego" korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług (zał. Nr 4 do ustawy poz. 4 w związku z art. 43 ust. 1). Na potwierdzenie swoich racji wskazał na pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 10 stycznia 2006 r. nr OK.-5672/KU-F-78836/2005 klasyfikującego przedmiotowe usługi do PKWiU 65.23.10-00.00 usługi pośrednictwa finansowego pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00