Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 14 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Gl 553/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Leszek Kiermaszek, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk,, Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.), Protokolant Starszy referent Ewa Jędrasik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 grudnia 2007 sprawy ze skargi Spółdzielni [...]w W. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie ochrony przeciwpożarowej 1. uchyla zaskarżoną decyzję i orzeka, że nie podlega ona wykonaniu, 2. zasądza na rzecz skarżącej od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w K. kwotę [...] złotych ([...]) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W wyniku przeprowadzonej w dniach [...] i [...]r. kontroli obiektów Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w W., działając jako organ I instancji, decyzją z dnia [...]r. nr [...] nakazał Spółdzielni [...] w W. wykonanie w terminie do [...]r. w budynkach mieszkaniowych wielorodzinnych zlokalizowanych w W.przy ul. [...] nr [...], [...], [...], [...], [...] i [...] obowiązków polegających na:

1. wykonaniu zewnętrznej pionowej drogi ewakuacyjnej,

2. wyposażeniu istniejącej drogi ewakuacyjnej w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub w samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu,

3. oddzieleniu komór zsypowych od drogi ewakuacyjnej ścianą EI 60 i drzwiami EI 30,

4. zabudowaniu na wejściu do piwnic lokatorskich drzwi EI 30.

Jednocześnie powołując się na treść § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) organ I instancji stwierdził, że nakazane obowiązki mogą być spełnione w inny sposób, stosownie do wskazań odpowiedniej ekspertyzy technicznej uzgodnionej ze [...] Komendantem Wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej w K. W uzasadnieniu stwierdzono, powołując się na wyniki przeprowadzonych kontroli, że w objętych decyzją budynkach doszło do przekroczenia o ponad [...] % dopuszczalnej długości dojścia ewakuacyjnego z najwyżej położonych mieszkań. Droga ta nie jest nadto zabezpieczona przed zadymianiem. Nie są też wydzielone właściwie na poszczególnych kondygnacjach komory zsypowe, a zejścia do piwnic lokatorskich nie są zamykane drzwiami EI 30. Stan taki powoduje, że w przypadku pożaru dymy i gazy pożarowe, które wydostaną się na drogę ewakuacyjną, rozprzestrzenią się bez przeszkód na pozostałe kondygnacje utrudniając lub uniemożliwiając opuszczenie przez ludzi zagrożonej strefy. W odwołaniu od tej decyzji Spółdzielnia [...] w W. wniosła o uchylenie obowiązków sformułowanych w jej punktach 1, 2 i 3 zarzucając, iż budynki zostały wzniesione zgodnie z przepisami obowiązującymi w dacie ich realizacji i dlatego nie mogą one stwarzać zagrożenia życia ludzi. Nadto, z uwagi na usytuowane w budynkach okna, niewykonalne jest zrealizowanie zewnętrznej drogi ewakuacyjnej. Brak jest nadto, zdaniem Spółdzielni, podstaw prawnych do nałożenia obowiązku wykonania w budynkach urządzeń oddymiających, a w sytuacji gdy komory zsypowe są nieczynne brak też jest podstaw do oddzielenia ich ścianą EI 60 i drzwiami EI 30. Podniesiono nadto konsekwencje finansowe wykonania nałożonych obowiązków, które musieliby ponieść mieszkańcy budynków.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00