Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 20 grudnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 968/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Asesor WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Sekretarz Sądowy Monika Szymańska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi J.G.-S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...], którym odmówiono skarżącej J.G. S. umorzenia postępowania egzekucyjnego oraz uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych.

W uzasadnieniu postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej podał, że Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie tytułu wykonawczego nr [...] z dnia 12 września 2006 r. wystawionego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego prowadzi postępowanie egzekucyjne do majątku zobowiązanej. Podstawę wystawienia tytułu wykonawczego stanowiła decyzja Naczelnika Urzędu Skarbowego nr [...] z dnia [...]. Odpis tytułu wykonawczego doręczono zobowiązanej 16 października 2006 r.

Pismem z dnia 12 marca 2007 r. J.G. S. wystąpiła na podstawie art. 59 § 3 i § 4 w zw. z art. 59 § 1 pkt 3, 4 i 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.), dalej u.p.e.a., z żądaniem wydania postanowienia w sprawie umorzenia prowadzonego postępowania egzekucyjnego, wnosząc jednocześnie o uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych - stosownie do art. 60 § 1 u.p.e.a.

W dalszych wywodach Dyrektor Izby Skarbowej wskazał, że umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje wtedy, gdy w jego toku zaistnieją przeszkody o charakterze trwałym, które powodują, że dalsze prowadzenie postępowania jest niemożliwe lub niecelowe. Przy czym z treści przepisów art. 59 u.p.e.a. wynika, że umorzenie postępowania egzekucyjnego może być obligatoryjne lub fakultatywne. Przyczyny obligatoryjnego umorzenia postępowania egzekucyjnego zostały enumeratywnie wymienione w art. 59 § 1 u.p.e.a. i należą do nich m. in. przypadki, w których: egzekwowany obowiązek został określony niezgodnie z treścią obowiązku wynikającego z decyzji organu administracyjnego, orzeczenia sądowego albo bezpośrednio z przepisu prawa; zachodzi błąd co do osoby zobowiązanego lub gdy egzekucja nie może być prowadzona ze względu na osobę zobowiązanego oraz egzekucja administracyjna lub zastosowany środek egzekucyjny są niedopuszczalne albo zobowiązanemu nie doręczono upomnienia, mimo iż obowiązek taki ciążył na wierzycielu (art. 59 § 1 pkt 3, 4 i 7 u.p.e.a.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00