Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. I SA/Wr 918/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ireneusz Dukiel (spr.), Sędziowie Asesor WSA Katarzyna Borońska, Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska, Protokolant Anna Kruś, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 26 października 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi K.G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie interpretacji przepisów prawa podatkowego I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzające je postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. Ś. z dnia [...] nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej we W. na rzecz skarżącego K. G. kwotę 440,00 (czterysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19 września 2006 r., uzupełnionym 5 października 2006 r., K. G. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ś. Ś. z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę.

We wniosku K. G. podał, iż prowadzi [...] gospodarstwo rolne, położone we wsi G., wymagające inwestycji, które wnioskodawca zamierza sfinansować ze środków uzyskanych ze sprzedaży części ziemi rolnej wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego. Wnioskodawca w celu szybszego pozyskania nabywców dokonał podziału działki oznaczonej geodezyjnie numerem [...] o powierzchni 1,3215 ha na cztery mniejsze działki, którym przypisano numery [...], [...], [...] i [...] o powierzchni około 3300 m2 każda. Jak podał wnioskodawca, według wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy M., sporządzonego na dzień [...] działka o numerze [...] została oznaczona na planie symbolem "brak aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego". Dalej wnioskodawca wskazał, iż na dzień wystąpienia z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, nie została podjęta uchwała o przystąpieniu do sporządzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru geodezyjnego G. W chwili składania wniosku, dwie z utworzonych przez podział działek zostały zbyte, a w stosunku do dwóch kolejnych wnioskodawca wyraził zamiar ich zbycia. Nadto wnioskodawca zaznaczył, iż poza działkami wymienionymi we wniosku o interpretacje przepisów prawa podatkowego, nie będzie dokonywał dalszego ich podziału ani nie planuje sprzedaży pozostałych działek swojego gospodarstwa. W ocenie wnioskodawcy czynność przeniesienia prawa własności gruntów rolnych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podlega opodatkowaniu stawką 0%, za czym w ocenie wnioskodawcy przemawiają następujące okoliczności: 1/ działki nie zostały nabyte w celach handlowych, zostały nabyte w drodze dziedziczenia, a wnioskodawca ich sprzedaż uznał za wyzbywanie się majątku własnego; 2/ na dzień wystąpienia z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego działki nie zostały objęte planem zagospodarowania przestrzennego; 3/ częstotliwość, ilość i wielkość sprzedawanych działek wynika z potrzeb nabywców; 4/ wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne a sprzedaż działek ma na celu unormowanie sytuacji finansowej rodziny i umożliwienie modernizacji prowadzonego gospodarstwa rolnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00