Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 14 listopada 2007 r., sygn. III SA/Wa 1387/07

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia określonego w art.21 ust.1 pkt 126 lit.b ) u.p.d.f. jest potwierdzenie faktu zamieszkania w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem nieruchomości stanowiącej przedmiot odpłatnego zbycia z zamiarem stałego przebywania przez właściwy organ gminy prowadzący ewidencję ludności. Okres zameldowania w nieruchomości nie może być krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, co jednoznacznie wskazuje, iż przepis ten nie określa daty od której termin rozpoczyna bieg, ani daty jego upływu. Nie ma więc podstaw do przyjęcia iż bieg terminu zameldowania rozpoczyna się od daty nabycia lokalu. Przepis stanowi jedynie, że okres zameldowania musi wynosić co najmniej 12 miesięcy w okresie poprzedzającym datę jego zbycia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Kołodziejczak-Osetek (spr.) Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 listopada 2007 r. sprawy ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], 2) stwierdza, że uchylona decyzja oraz poprzedzające ją postanowienie nie mogą być wykonane w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz S. K. kwotę 200 zł (słownie: dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] 02.2006r. Strona wystąpiła z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego a szczególności art.21 ust.22 w związku z art.21ust.1 pkt 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) zwana dalej u.p.d.f. We wniosku skarżący przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: Wraz z żoną jest właścicielem lokalu mieszkalnego przy ul. [...] w W. Lokal ten stanowi odrębną nieruchomość i został nabyty do majątku wspólnego. Prawo własności do lokalu skarżący wraz z żoną nabył na podstawie umowy zawartej ze Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową "V." o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia jego własności na rzecz skarżącego w dniu 8 stycznia 2007 r. w formie aktu notarialnego. Od 2004 r. (we wniosku nie wskazano dokładnej daty ) do 8 stycznia 2007 r. lokal był użytkowany przez skarżącego na podstawie umowy o budowę lokalu zawartej pomiędzy wnioskodawcą jako członkiem spółdzielni a Spółdzielnią Budowlano-Mieszkaniową w trybie art.18 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych(Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz.1116 ze zm.) zwana dalej "u.o.s.m.".Skarżący zameldowany jest więc w przedmiotowym lokalu na okres dłuższy niż 12 miesięcy , natomiast żona w przedmiotowym lokalu zameldowana nie jest. W tym stanie faktycznym skarżący postawił pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00