Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 listopada 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1425/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Wdowiak Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska (spr.) Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant Krzysztof Wierzbicki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 października 2007 r. sprawy ze skargi P. O. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] lutego 2007 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy oddala skargę

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. Urząd Patentowy RP działając

w trybie postępowania spornego w wyniku sprzeciwu M. Z. przeciwko udzieleniu prawa ochronnego R-144591 na słowny znak towarowy "OK" na rzecz P. O. - unieważnił to prawo. Do wydania omawianej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym.

Wnioskiem z 14 października 1997 r. P. O. prowadzący od 11 marca 1996r. działalność gospodarczą pod nazwą "O.K. Centrum Języków Obcych P. O." wystąpił do Urzędu Patentowego RP o rejestrację znaku towarowego słownego składającego się z liter "OK" dla usług w klasie 41: edukacja, organizowanie szkoleń na obozach turystycznych z zakresu języków obcych.

Już w toku tego postępowania M. Z. prowadzący działalność gospodarczą szkołę niepubliczną pod nazwą "O.K! Szkoła Języków Obcych M. Z." pismem z dnia 11 kwietnia 1999 r. wnosił o nie rejestrowanie znaku i zawiadomił, że od 1992 r. działa w W. "Szkoła Języków Obcych O.K.!", a jej historia jest dłuższa niż historia Centrum.

Decyzją z dnia 7 kwietnia 2003 r. Urząd Patentowy udzielił prawa ochronnego R-144591 na znak towarowy "OK" dla usług w klasie 41. Ogłoszenie o udzieleniu prawa ochronnego opublikowano w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" nr 11/2003 z dnia 30 listopada 2003 r.

Sprzeciw wniósł M. Z. dnia 23 kwietnia 2004 r., zachowując 6 miesięczny termin, o którym mowa w art. 246 § 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm. dalej zwanej pwp). W uzasadnieniu sprzeciwu powołał się na przepisy pwp i podniósł, że przedmiotowe prawo ochronne wydane zostało z naruszeniem z art. 129 ust. 1 pkt 2 pwp, gdyż znak towarowy "OK" nie posiada dostatecznych znamion odróżniających, znak ten jest bowiem oznaczeniem słownym, dwuliterowym, a takie oznaczenia zdaniem sprzeciwiającego się, nie mają zdolności odróżniającej. Ponadto oznaczenie "OK." jest oznaczeniem ogólnoinformacyjnym. Jest to bowiem skrót angielskiego wyrazu "okay", który oznacza tyle co: "w porządku", "dobrze". Sprzeciwiający się wskazał ponadto na naruszenie art. 131 ustawy pwp, albowiem udzielenie prawa ochronnego na znak "OK." naruszyło prawo do nazwy jego firmy. Oznaczenie "OK." stanowi człon oznaczenia przedsiębiorstwa wnioskodawcy, które to oznaczenie używane jest od 1992 r. Początkowo w latach 1992-1996 r. "O.K.! Szkoła Języków Obcych" była prowadzona przez D. K. i J. W., które w dniu 15 maja 1996 r. przekazały M. Z. prawo do nazwy szkoły oraz cały dorobek organizacyjno metodyczny. Używanie znaku towarowego "OK" może wprowadzać klientów w błąd, co do tożsamości przedsiębiorstwa. Do sprzeciwu M. Z. dołączył m.in.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00