Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 listopada 2008 r., sygn. VI SA/Wa 1486/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Maliszewska Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś - Dębecka (spr.) Sędzia WSA Grażyna Śliwińska Protokolant Agnieszka Gajewiak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 listopada 2008 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] marca 2008 r. nr Sp. [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy FRAPPE nr R-138421 oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] marca 2008 r. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z wniosku firmy S.z siedzibą w S. o unieważnienie prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy FRAPPE o numerze R-138421 na rzecz M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na podstawie art. 7 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 8 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1985 r. o znakach towarowych (Dz. U. z 1985 r., Nr 5 poz. 17 z późn. zm. u.z.t.) w związku z art. 315 ust. 3 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 roku - Prawo własności przemysłowej (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.- p.w.p.) oraz art. 98 k.p.c. w związku z art. 256 ust. 2 ustawy p.w.p. unieważnił prawo ochronne udzielone na znak towarowy FRAPPE o numerze R-138421.

Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją Urzędu Patentowego z [...] czerwca 2002 r. zarejestrowano na rzecz firmy M. Sp. z o.o. z siedzibą w W., z pierwszeństwem od [...] kwietnia 1999 r. znak towarowy słowny FRAPPE przeznaczony do oznaczania towarów zawartych w klasie 30 i 32 klasyfikacji nicejskiej. Są to: kawa, napoje na bazie kawy, kawa cappuccino, kawa rozpuszczalna; napoje owocowe instant, napoje bezalkoholowe, kakao, napoje na bazie kakao, napoje owocowe, nektary, syropy.

W dniu [...] sierpnia 2005 r. do Urzędu Patentowego wpłynął wniosek firmy S. z siedzibą w S., o unieważnienie prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy FRAPPE o numerze R- 138421. Jako podstawę prawną swego żądania wnioskodawca wskazał art. 7 ust. 2 oraz art. 8 pkt 3 ustawy o znakach towarowych stwierdzając, że słowo "frappe" jest określeniem rodzajowym, używanym powszechnie w obrocie do określania napojów schłodzonych. Uzasadniając interes prawny wskazał na zasady swobody dostępu do oznaczeń ogólnoinformacyjnych. Ponadto poinformował, że zgłosił do Urzędu Patentowego znak towarowy FRAPPE o numerze Z- 291280 oraz wystosował do uprawnionego list ostrzegawczy w związku z wprowadzeniem przez firmę M. Sp. z o.o. produktu o nazwie [...]. Podtrzymując zarzut naruszenia art. 7 u.z.t. stwierdził, że napoje frappe mogą być oznaczane wyłącznie za pomocą słowa frappe. Nie ma określenia, które byłoby synonimem słowa frappe. Natomiast wyłączność oznaczania w ten sposób napojów, którą uzyskał uprawniony stanowi "bezprawne ograniczenie konstytucyjne". Oznaczenie FRAPPE należy bowiem do oznaczeń wskazanych w art. 7 ust. 2 u.z.t., które informują o właściwości, przeznaczeniu lub sposobie wytworzenia zgłoszonych towarów. Podniósł także, że co najmniej jedna z definicji hasła "frappe" zawarta w słowniku autorstwa Władysława Kopalińskiego, a mianowicie "gęsty cocktail na lodzie podawany w szklankach" jest ściśle związana w szczególności z kawą frappe, będącą cocktailem (mieszanką) kawy, mleka, cukru i rozkruszonego lodu, który zamraża całość, natomiast wydruki z Gazety Wyborczej dołączone do akt sprawy mają charakter opisowy względem kawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00