Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 listopada 2007 r., sygn. IV SA/Po 548/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska (spr.) Sędziowie NSA Ewa Makosz-Frymus NSA Paweł Miładowski Protokolant st. sekr. sąd. Monika Zaporowska po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 28 listopada 2007 r. sprawy ze skargi M.R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie dostępu do informacji publicznej uchyla zaskarżone postanowienie i poprzedzające je postanowienie Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] r. nr [...] /-/P. Miładowski /-/E. Kręcichwost-Durchowska /-/E. Makosz-Frymus
UZASADNIENIE
Wnioskiem z dnia [...] r. M. R. wystąpił do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] o udostępnienie akt sprawy związanej z decyzją [...] oraz wniósł o przesłanie kserokopii oświadczenia D. M. wskazując, iż wnosi o "pilne dostarczenie powyższych dokumentów celem złożenia odwołania i innych stosownych pism".
Postanowieniem z dnia [...] r., [...] Kierownik Filii Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...] ( dalej - Kierownik) odmówił skarżącemu umożliwienia przeglądania akt sprawy oraz sporządzenia kserokopii i doręczenia oświadczeń złożonych przez D.M.. W uzasadnieniu organ wskazał, iż zgodnie z art. 73 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( tekst jednolity Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071; ze zm. dalej kpa ) w każdym stadium postępowania organ administracji publicznej obowiązany jest umożliwić stronie przeglądanie akt sprawy oraz sporządzanie z nich notatek i odpisów. Zdaniem organu postępowanie administracyjne przed organem I instancji rozpoczyna wpływ wniosku strony o przyznanie danego uprawnienia, a kończy je wydanie decyzji administracyjnej. Natomiast postępowanie odwoławcze rozpoczyna odwołanie, a kończy je wydanie decyzji przez organ II instancji. Organ wskazał, iż wydanie przez organ decyzji z dnia [...] r. zakończyło postępowanie i z tego względu brak jest podstaw do udostępnienia akt do wglądu. Ustosunkowując się do wniosku o kserokopię oświadczeń organ powołując się na wyrok NSA z dnia 29 marca 2001 r. II SA 2580/00, Wokanda 2002/1/26 stwierdził, że organ administracji państwowej nie ma obowiązku sporządzania i wydawania stronie postępowania administracyjnego nieuwierzytelnionych kserokopii dokumentów z akt postępowania. Przepisy prawa nie wymagają załączenia przez stronę kserokopii, ani kserokopii potwierdzonych za zgodność z oryginałem dokumentów znajdujących się w aktach sprawy, co do której strona zamierza złożyć odwołanie.