Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 15 listopada 2007 r., sygn. III SA/Po 488/07
Dnia 15 listopada 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirella Ławniczak ( spr.) Sędziowie WSA Beata Sokołowska As. sąd. Szymon Widłak Protokolant: st. sekr. sąd. Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 listopada 2007 roku przy udziale sprawy ze skargi Gminy D. na decyzję Wojewody W. z dnia (...) nr (...) w przedmiocie pozwolenia wodnoprawnego I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Wojewody W. na rzecz skarżącego kwotę (...) złotych tytułem zwrotu kosztów sądowych, III. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana. /-/Sz. Widłak /-/M. Ławniczak /-/ B. Sokołowska
UZASADNIENIE
W dniu 31 sierpnia 2006 roku A Spółka Jawna złożyło do Prezydenta Miasta [...] wniosek o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z posiadanego ujęcia mioceńskiego; do wniosku dołączono operat wodnoprawny, powołano się także na istniejącą dokumentację hydrogeologiczną, znajdująca się w zasobach archiwalnych Wydziału Ochrony Środowiska.
W toku przeprowadzonego postępowania uzyskano stanowisko Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] odnośnie warunków korzystania z wód regionu, a po przeprowadzeniu rozprawy stanowisko Gminy D., iż nie wyraża ona zgody na pobór wód z planowanego ujęcia, z uwagi na zwiększające się zużycie wody pitnej przez mieszkańców S.
W dniu 15 stycznia 2007 roku Prezydent Miasta [...] wydał decyzję, o Nr [...], w której odmówił udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód obejmujące pobór wód podziemnych z utworów mioceńskich trzeciorzędowych. W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż zgodnie z treścią art. 32 Ustawy z dnia18 lipca 2001 roku Prawo wodne wody podziemne wykorzystuje się przede wszystkim do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia, na cele socjalno bytowe oraz na potrzeby produkcji artykułów żywnościowych i farmaceutycznych. Ponieważ wnioskodawca ubiegał się o pozwolenie na pobór wody wyłącznie dla celów przemysłowych odmówiono wydania pozwolenia wodnoprawnego.