Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 29 listopada 2007 r., sygn. II SA/Op 346/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Sędziowie: Sędzia WSA Teresa Cisyk Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Protokolant: st. sekretarz sądowy Grażyna Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 listopada 2007 r. sprawy ze skargi T. K. na decyzję Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zmiany kategorii zdolności do służby wojskowej 1) uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Powiatowej Komisji Lekarskiej w S. z dnia [...], 2) określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] Powiatowa Komisja Lekarska w S., działając na podstawie art. 26 ust. 1, art. 30a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r. w sprawie orzekania o zdolności do czynnej służby wojskowej oraz trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. Nr 151, poz. 1595 ze zm.) oraz art. 104 K.p.a., uznała T. K. za zdolnego do służby wojskowej z kategorią zdrowia "A". W uzasadnieniu wskazała, że na podstawie przeprowadzonych badań podstawowych oraz przedstawionej dokumentacji lekarskiej stwierdziła stan zdrowia poborowego określony w § 30 pkt 1 (przewlekły alergiczny nieżyt nosa), § 30 pkt 4 (pyłkowica) i § 34 pkt 1 (skrzywienie kręgosłupa nieupośledzające sprawność ustroju). Komisja uznała, iż wskazany stan zdrowia nie powoduje przeciwwskazań do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

Od orzeczenia Powiatowej Komisji Lekarskiej odwołanie wniósł T. K., podnosząc, iż objęty jest całorocznym leczeniem, którego przerwanie grozi utratą zdrowia.

W wyniku rozpoznania odwołania, Wojewódzka Komisja Lekarska w O., decyzją z dnia [...], nr [...], działając na podstawie art. 26 ust. 1 i art. 30a ust. 1-3 cyt. wyżej ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w związku z "Wykazem chorób i ułomności przy ocenie zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej oraz do pełnienia takiej służby poza granicami państwa", stanowiącym załącznik Nr 2 do rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 25 czerwca 2004 r., oraz art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a., utrzymała w mocy orzeczenie organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazała, że w związku z tym, iż T. K. nie zgodził się z orzeczeniem organu pierwszej instancji został wezwany do osobistego zgłoszenia się w dniu 9 maja 2007 r. na jej posiedzenie i przeprowadzono z nim wywiad. Komisja wskazała również, że zapoznała się z dokumentacją znajdującą się w aktach sprawy, w efekcie czego ustaliła, iż poborowy leczy się od 2004 r. na pyłkowicę (trawy i zboża). Przedstawione przez niego zaświadczenie lekarskie z dnia 7 maja 2007 r., wydane przez dr K., stwierdza pyłkowicę, alergiczne całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa. Komisja podała, że spirometria z dnia 9 maja 2007 r. wyszła na pograniczu normy i wykazała zaburzenia fazy wdechowej. W podsumowaniu wywodziła, że na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej, przeprowadzonego badania oraz wywiadu z poborowym, podtrzymuje orzeczenie organu pierwszej instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00