Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 9 listopada 2007 r., sygn. I SA/Łd 111/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Porczyńska Sędziowie Sędzia NSA Bogdan Lubiński Asesor WSA Cezary Koziński (spr.) Protokolant asystent sędziego Arkadiusz Widawski po rozpoznaniu w Łodzi na rozprawie w dniu 9 listopada 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Ł. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku.

 

UZASADNIENIE

I SA/Łd 111/07

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością "A" z siedzibą w Ł. zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych za 2001 r. w kwocie 912.908,- zł.

Organ pierwszej instancji wskazał, iż w ramach prowadzonej działalności kontrolowana Spółka osiągała przychody i ponosiła koszty z pośrednictwa finansowego, które dotyczyły otrzymanych i ponoszonych prowizji oraz innych opłat na podstawie umowy agencyjnej, zawartej w dniu 30 sierpnia 2001 r. z Bankiem "B" SA z siedzibą w W. (obecnie "C" SA). Zgodnie z § 1 tej umowy agent (którym była skarżąca Spółka) zobowiązał się do stałego pośrednictwa przy zawieraniu z osobami fizycznymi umów kredytowych na zakup towarów i usług w systemie sprzedaży ratalnej oraz do zawierania tych umów w imieniu i na rzecz Banku, a także do wykonywania w imieniu Banku innych czynności związanych z udzielonymi kredytami.

Za wykonane czynności agentowi przysługiwało wynagrodzenie w postaci prowizji i opłat od każdego udzielonego kredytu prowizję pokrywał kredytobiorca. W celu realizacji postanowień umowy, Spółka (agent) otworzyła w Banku następujące rachunki: rachunek bieżący; rachunek pomocniczy służący rozliczeniom ze sprzedawcami towarów będących przedmiotem umowy kredytowej środki na nim zgromadzone nie były oprocentowane, a Bank nie pobierał prowizji i opłat od dokonywanych operacji; rachunek pomocniczy, na którym były deponowane środki stanowiące zabezpieczenie zwrotności kredytów udzielanych przez Bank, zwany rachunkiem funduszu gwarancyjnego, oprocentowany wg stopy obowiązującej w Banku jak dla rachunku bieżącego, a środki objęte były blokadą i obciążone zastawem; rachunek pomocniczy służący do przekazywania prowizji i innych należności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00