Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 listopada 2007 r., sygn. I SA/Kr 1081/07

 

Sygn. akt I SA/Kr 1081/07 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 19 listopada 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Stanisław Grzeszek (spr), Sędzia: WSA Urszula Zięba, Asesor WSA Maja Chodacka, Protokolant: Katarzyna Dydaś, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2007 r., sprawy ze skargi "A" Sp. Jawna- A. i E. K. w B. T., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia [...] nr [...], w przedmiocie interpretacji przepisów co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, - s k a r g ę o d d a l a -

Uzasadnienie

We wniosku z dnia [...] marca 2007r. "A." spółka jawna A. i E.K. zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie interpretacji prawa podatkowego w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Wnioskodawca wskazał, iż w latach: 2005 i 2006 dokonał zakupu samochodów osobowych za jednostkową cenę przekraczającą 15.000,00 zł, które zaliczyli do środków trwałych. Od tych zakupów odliczyli podatek naliczony z ograniczeniem wynikającym z art. 86 ust. 3 ustawy. Samochody te spółka używała do wykonywania czynności związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Po upływie 6 miesięcy od dnia przyjęcia ich do używania, spółka dokonała sprzedaży tych samochodów. Wykonując te czynności zastosowała zwolnienie podatkowe, kierując się postanowieniami art. 43 ust. 2 ustawy i § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.). Spółka nie dokonała korekty kwoty podatku naliczonego od sprzedanych środków trwałych. Zdaniem spółki stanowisko takie znajduje potwierdzenie w treści art. 90 i 91 ustawy.

W związku tym sformułowano pytanie następującej treści - czy w opisanej sytuacji spółka postąpiła słusznie nie sporządzając korekty kwoty podatku naliczonego, który odliczała każdorazowo od nabytego przez spółkę samochodu osobowego w cenie wyższej niż 15.000,00 zł - zaliczonego na podstawie odrębnych przepisów do środków trwałych, który następnie po upływie 6 miesięcy sprzedała, traktując tę czynność jako zwolnioną od podatku, a który to samochód służył do wykonywania przez spółkę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00