Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. III SA/Kr 781/07

1) Wprowadzenie towaru na polski obszar celny powoduje - co do zasady- z mocy prawa powstanie obowiązków i uprawnień przewidzianych w przepisach prawa.

2) Biorąc pod uwagę okres zwłoki - 58 dni - w stosunku do dopuszczalnego okresu objęcia towaru procedurą tranzytu - 14 dni, a także, nie przedstawienie towaru i dokumentów w wyznaczonym terminie uniemożliwiło zamknięcie tej procedury, należy stwierdzić, że nie wykonanie tego obowiązku nie można uznać za "nie mające istotnego znaczenia dla tej procedury".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie NSA Piotr Lechowski WSA Dorota Dąbek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. sprawy ze skargi R. W. PHU "A-P" w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz odsetek skargę oddala

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] skarżący R. W., właściciel firmy PHU A-P złożył w Urzędzie Celnym zgłoszenie celne SAD [...] o objęcie procedurą składu celnego towaru niekrajowego w postaci używanego, uszkodzonego samochodu ciężarowego marki [...] 75 TD, nr [...], rok produkcji 1998, zakupionego w Austrii według faktury nr [...] z dnia [...] za kwotę 55.000,00 ATS. Przedmiotowy pojazd został zadeklarowany do kodu PCN [...] ze stawką celną obniżoną w wysokości 10% wartości celnej towaru.

Organ celny zakwestionował wartość celną ww. pojazdu, a ponadto stwierdził niedopełnienie warunku procedury tranzytu poprzez nie dostarczenie tego towaru w wyznaczonym terminie tj. do dnia 09.09.2000r., do urzędu przeznaczenia w K.

W związku z powyższym Dyrektor Urzędu Celnego wydał w dniu [...] decyzję nr [...], w której uznał ww. zgłoszenie celne za nieprawidłowe, określił datę powstania długu celnego na dzień 10.09.2000r. (dzień następny po terminie wyznaczonym w nocie tranzytowej) w związku z niewykonaniem obowiązku wynikającego z procedury tranzytu, zakwestionował wartość transakcyjną pojazdu i ustalił nową wartość celną towaru na kwotę 100.512,65 ATS w oparciu o Opinię Techniczną nr [...] z dnia [...], określił kwotę wynikającą z długu celnego w wysokości 2.809,60zł, przy zastosowaniu stawki celnej obniżonej 10% oraz objął towar procedurą dopuszczenia do obrotu uznając, że ze względu na powstanie długu celnego, o którym mowa w art. 212 ustawy Kodeks celny objęcie towaru procedurą składu celnego jest niemożliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00