Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. II SA/Gl 467/07

Jeśli w dacie złożenia wniosku o odszkodowanie o jakim jest mowa w art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.) wnioskodawca był ujawniony w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów jako wyłączny właściciel przedmiotowej nieruchomości, to brak jest podstaw do przyjęcia, że nie był on legitymowany do złożenia wniosku o ustalenie i wypłatę całego należnego odszkodowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk, Sędziowie Sędzia WSA Iwona Bogucka,, Sędzia WSA Włodzimierz Kubik (spr.), Protokolant sekr. sąd. Elwira Massel, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 listopada 2007 r. sprawy ze skargi J. M. na decyzję Wojewody S. z dnia (...) r. nr (...) w przedmiocie odszkodowania za nieruchomość przejętą pod drogę publiczną 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta R. z dnia (...) r. nr (...), 2. orzeka, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Wojewody S. na rzecz skarżącego kwotę (...) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] r. skierowanym do Wydziału Dróg i Mostów Urzędu Miasta w R. J. M. wystąpił o wypłatę odszkodowania za przejętą działkę nr [...] ( winno być [...] ) k. m. 3 o powierzchni [...] m2. Zgodnie z wypisem z rejestru gruntów przedmiotowa działka zlokalizowana była przy ul. [...] w R. [...] i stanowiła użytek drogowy.

Postanowieniem z dnia [...] r. Prezydent Miasta R. zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie wszczętej z tego wniosku do czasu wydania przez Wojewodę S. decyzji stwierdzającej nabycie z mocy prawa przez Gminę R. własności tej nieruchomości. Decyzję taką Wojewoda S. działając w trybie art. 73 ust. 1 i ust. 3 oraz art. 103 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną ( Dz. U. nr 133, poz. 872 ze zm. dalej ustawa Przepisy wprowadzające ) wydał w dniu [...] r. W jej sentencji podał, że w dniu [...] r. zgodnie z zapisami Księgi Wieczystej KW nr [...] prowadzonej przez Sąd Rejonowy w R. przedmiotowa działka stanowiła własność J. M. i M. M. w ustawowej wspólności, a na podstawie umowy małżeńskiej z dnia [...] r. sporządzonej w formie aktu notarialnego Rep. A. Nr [...] prawo własności tej działki wpisano na rzecz J. M. Wobec uzyskania przez decyzję Wojewody waloru ostateczności Prezydent Miasta R. postanowieniem z dnia [...] r. podjął zawieszone postępowanie oraz wystąpił do rzeczoznawcy majątkowego o sporządzenie operatu szacunkowego. Po przedłożeniu przez rzeczoznawcę zamówionego operatu organ I instancji przeprowadził w dniu [...] r. rozprawę administracyjną z udziałem wnioskodawcy oraz M. M. W toku tej rozprawy M. i J. M. potwierdzili ustalenia zawarte w decyzji Wojewody i oświadczyli, że na dzień złożenia przez J. M. wniosku o wypłatę odszkodowania nie pozostawali już w związku małżeńskim. Zobowiązali się też do dostarczenia organowi dokumentu potwierdzającego rozwiązanie ich małżeństwa przez rozwód. W dniu [...] r. Prezydent Miasta R. przeprowadził drugą rozprawę administracyjną o której terminie nie zawiadomił już M. M. Do protokołu tej rozprawy wpisano, że M. M. w ustawowym terminie nie złożyła wniosku o wypłatę należnego jej odszkodowania za przejętą nieruchomość, a zatem uprawnionym do jego uzyskania w wysokości jest jedynie J. M.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00