Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 25 padziernika 2007 r., sygn. I SA/Wr 1676/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Betta, Sędziowie Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (spr.), Sędzia WSA Marek Olejnik, Protokolant Marta Klimczak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 25 października 2007 r. przy udziale --- sprawy ze skargi M. i M. F. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodek Zamiejscowy w J. G. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2002 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. orzeka, że wymieniona w pkt I decyzja nie podlega wykonaniu

Uzasadnienie

M. i M. F. - skarżący w niniejszej sprawie, zwrócili się w dniu [...] r. do Urzędu Skarbowego w Z. z wnioskiem o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od 1 maja 2002r. do 31 grudnia 2002 r. We wniosku podnieśli, że M. F. w 2002 r. oddelegowany był do pełnienia służby poza granicami kraju w Polskim Kontyngencie Wojskowym UNIFIL w Libanie, a jego płatnikiem w tym czasie była Jednostka Wojskowa [...] w Ś.. Od otrzymywanego wówczas wynagrodzenia w części odpowiadającej uposażeniu krajowemu płatnik odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Dochód z tego tytułu podatnicy wykazali w złożonym za 2002 rok zeznaniu podatkowym. Zdaniem Skarżących, z uwagi na zwolnienie wynikające z art. 21 ust 1 pkt 83 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), dalej powoływanej jako "u.p.d.o.f.", podatek ten został zapłacony nienależnie.

Po rozpatrzeniu wniosku skarżących, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. decyzją nr [...] z dnia [...] r. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych. W uzasadnieniu organ podatkowy stwierdził, że zwolnienie podatkowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 83 u.p.d.o.f. nie ma zastosowania do krajowego uposażenia skarżącego, ponieważ na postawie tego przepisu - wolna od podatku jest jedynie ta część należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy pełniących służbę w siłach pokojowych, która jest świadczeniem dodatkowym przysługującym w związku z pełnieniem służby poza granicami kraju. Wyjaśnił, że obowiązujące od 2001r, do 2002r. zwolnienie podatkowe, na które powołują się wnioskodawcy, uzależnione było od spełnienia łącznie dwóch przesłanek, a mianowicie tego, iż wypłacone należności pieniężne musiały być bezpośrednio związane z użyciem policjantów, żołnierzy i pracowników cywilnych jednostek wojskowych poza granicami państwa oraz należności te musiały wynikać bezpośrednio z celów określonych w zwolnieniach. Wskazał, że Rada Ministrów w § 3 i § 15 rozporządzenia z dnia 5 grudnia 2000 r. w sprawie uposażenia i innych należności pieniężnych otrzymywanych przez żołnierzy wyznaczonych do pełnienia służby poza granicami państwa ( Dz. U. z 2000r. Nr 115 poz. 1198) wydanego na podstawie art. 25 ustawy z dnia 17 grudnia 1974r. o uposażeniu żołnierzy ( Dz. U. z 1992r. Nr 5 poz. 18 ze zm.) określiła należności pieniężne podlegające zwolnieniu, nie zaliczając do nich wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego lub stosunku pracy. W związku z faktem, że skarżący wykazał w zeznaniu podatkowym PIT-37 za rok 2002 jedynie dochód od wynagrodzeń z tytułu pełnienia dotychczasowych obowiązków w kraju, organ podatkowy nie znalazł podstaw do zwolnienia tych dochodów od opodatkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00