Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 października 2007 r., sygn. II SA/Wr 237/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zygmunt Wiśniewski, Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak, Sędzia WSA Anna Siedlecka (spr.), Protokolant Katarzyna Grott, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 9 października 2007 r. sprawy ze skargi M. i Z.Z. na decyzję Wojewody z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę na działce nr [...] I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana; III. zasądza od Wojewody na rzecz skarżących kwotę 100,00 zł (słownie: sto) tytułem kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r. Nr [...]. Starosta D. działając na podstawie art. 35 ust. 3 i art. 82 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane oraz art. 104 kpa odmówił Z. Z. zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę w zakresie likwidacji funkcji przemysłowej polegającej na wyburzeniu części budynków przemysłowych oraz adaptacji pozostałych na cele mieszkaniowe, położonych na terenie nieruchomości w P. - K. nr [...] w granicach działki oznaczonej numerem geodezyjnym [...], obręb K.
W uzasadnieniu decyzji wskazane zostało, że w dniu [...] r. wpłynął wniosek Z.Z. o wydanie pozwolenia na budowę w zakresie likwidacji funkcji przemysłowej budynków położonych na terenie nieruchomości położonej w P - K. nr [...] w granicach działek nr [...] i [...] obręb K.
Organ wywiódł, że w toku postępowania ustalono, iż przedmiotowy obszar, zgodnie z ówczesnym obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego miasta P., znajdował się w strefie ochrony konserwatorskiej. Służba Ochrony Zabytków pozytywnie zaopiniowała przedmiotowe zamierzenie inwestycyjne, z zastrzeżeniem, że negatywnie opiniuje projekt rozbiórki wieży ciśnień ze względu na jej unikatowy charakter oraz fakt wpisania tej wieży do wykazu obiektów zabytkowych miasta P, co oznacza że jest chroniony prawem miejscowym.