Wyrok WSA w Warszawie z dnia 18 października 2007 r., sygn. I SA/Wa 1044/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch sędzia WSA Daniela Kozłowska (spr.) asesor WSA Agnieszka Miernik Protokolant Marta Maciejkowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2007 r. sprawy ze skargi P. S.A. w W. na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia [..] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nabycia mienia państwowego z mocy prawa przez gminę 1) uchyla zaskarżoną decyzję; 2) stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją z dnia [...] marca 2007 r. nr [...], po rozpatrzeniu odwołania P. S.A. [...], zwanych dalej P. od decyzji Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] października 2006 r. nr [...] stwierdzającej nabycie przez Gminę Miejską W. z mocy prawa, nieodpłatnie, własności nieruchomości położonej w W., oznaczonej w ewidencji gruntów w obrębie G., jako działka nr [...], umorzyła postępowanie odwoławcze.
W uzasadnieniu decyzji Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa, zwana dalej "KKU-, wskazała, że Wojewoda Dolnośląski decyzją z dnia [...] października 2006 r. stwierdził nabycie przez Gminę Miejską W. z mocy prawa nieodpłatnie z dniem 27 maja 1990 r. własności opisanej powyżej nieruchomości. Wojewoda podkreślił, że spis inwentaryzacyjny mienia ogólnonarodowego, obejmujący przedmiotową nieruchomość był wyłożony do publicznego wglądu w siedzibie Urzędu Miejskiego W. od dnia 29 listopada 2005 r. do dnia 29 grudnia 2005 r. O wyłożeniu wspomnianego spisu inwentaryzacyjnego do publicznego wglądu i możliwości zgłoszenia zastrzeżeń do Komisji Inwentaryzacyjnej zainteresowane jednostki i osoby zostały powiadomione poprzez ogłoszenie wywieszone na tablicy ogłoszeń w Urzędzie Miasta. Nie zgłoszono żadnych zastrzeżeń ani roszczeń w związku z wyłożonym spisem.
Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego organ pierwszej instancji ustalił, że przedmiotowa nieruchomość w dniu 27 maja 1990 r., zgodnie z zapisem w operacie ewidencji gruntów obrębu G. stanowiła własność Skarbu Państwa, władający: P. w W. [...]. Z dokumentów zebranych w sprawie wynika, że P. w dniu 27 maja 1990 r. nie legitymowały się tytułem prawnym do przedmiotowej nieruchomości, uzyskanym w formie prawem przewidzianej. Mimo wezwania pismami z dnia 7 kwietnia 2006 r. i z dnia 27 czerwca 2006 r. do udokumentowania tytułu prawnego do nieruchomości będącej przedmiotem postępowania, okoliczność ta nie została potwierdzona przez władającego. W związku z powyższym organ pierwszej instancji uznał, że spełnione są przesłanki komunalizacji z mocy prawa, przewidziane w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.), bowiem działka stanowiła mienie ogólnonarodowe, a uprawnienia właścicielskie w stosunku do niej wykonywał w imieniu Skarbu Państwa terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego.