Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 4 października 2007 r., sygn. I SA/Łd 892/07

Dnia 4 października 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Paweł Janicki, Sędziowie Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędzia WSA Paweł Kowalski (spr.),, Protokolant Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 4 października 2007 roku na rozprawie sprawy ze skargi A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie określenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu oraz dodatkowego zobowiązania podatkowego za miesiąc grudzień 1998 roku 1. uchyla zaskarżoną decyzję ; 2. stwierdza, iż zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasadza od Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. na rzecz A. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w likwidacji z siedzibą w W. kwotę 3636 (trzy tysiące sześćset trzydzieści sześć) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

 

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia [...] roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w R. określił spółce "A." z siedzibą w W. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za grudzień 1998 roku oraz ustalił dodatkowe zobowiązanie podatkowe. W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w deklaracji podatku VAT za grudzień 1998 roku spółka ta nie naliczyła podatku należnego od importu usług wykonanych przez powiązaną z nią zagraniczną firmę B. (będącą następcą prawnym firmy C.). Uznał, że wykonane przez spółkę usługi spełniły wymogi uznania ich za usługi importowe w rozumieniu art. 4 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż w istotnej części wykonywane były na terytorium Polski.

W odwołaniu od powyższej decyzji pełnomocnik "A." wniósł o jej uchylenie podnosząc, iż nienaliczenie podatku od w/w usług spowodowane było faktem uznania ich za wykonane poza terytorium Polski. Podniósł przy tym, iż zgodnie z treścią umowy o wykonywanie usług ostateczne ustalenie należnego wykonawcy wynagrodzenia następuje w końcu każdego roku kalendarzowego w oparciu o faktycznie poniesione koszty. Z uwagi na fakt, że efektywne koszty spółki w roku 1998 były mniejsze od pierwotnie szacowanych, wykonawca w dniu 3 grudnia 1998 r. wystawił fakturę uznaniową na kwotę 239.910 DEM (501.771,77 PLN). Oznaczało to zmniejszenie zobowiązania spółki wobec kontrahenta o powyższą kwotę i tym samym brak obowiązku zapłaty należności wynikającej z faktury z dnia [...] roku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00