Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 22 października 2007 r., sygn. II SA/Gl 270/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Bonifacy Bronkowski Sędziowie Sędzia NSA Ewa Krawczyk Sędzia WSA Maria Taniewska-Banacka (spr.) Protokolant starszy referent Magdalena Jankowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 października 2007 r. sprawy ze skargi Z. P. na uchwałę Rady Miejskiej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w części objętej § 5 pkt 2 i 3, 2. zasądza od Gminy na rzecz skarżącego kwotę [...] ([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

W dniu [...] r. Rada Miejska w S. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta S. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa [...] Nr [...], poz. [...] z dnia [...]r.

Skargę na przedmiotową uchwałę Rady Miejskiej w S., poprzedzoną przewidzianym w art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. 2001, Nr 142, poz. 1591 z późn zm.) wezwaniem do usunięcia naruszenia interesu prawnego lub uprawnienia, wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach działający przez pełnomocnika Z. P., właściciel położonej na terenie objętym planem miejscowym działki nr [...].

Z. P. zaskarżył miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w części dotyczącej § 5 z uwagi na naruszenie art. 15 ust. 1 i art. 20 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm. zwanej dalej: u.p.z.p.). Zdaniem skarżącego Rada Miejska w S. nie określiła bowiem obszarów, na których rozmieszczone będą inwestycje celu publicznego o znaczeniu lokalnym, a także bezzasadnie ustanowiła na niektórych obszarach zakaz prowadzenia wszelkich prac ziemnych i budowlanych oraz wszelkich innych działań mogących naruszyć ukształtowanie gruntu, stan roślinności i stosunki wodne na tym obszarze. Skarżący podniósł także istotne, jego zdaniem, naruszenie trybu sporządzania planu zagospodarowania przestrzennego poprzez brak uaktualnienia studium, brak odrębnej uchwały o zgodności planu z ustaleniami studium oraz poprzez nie rozpatrzenie zgłoszonych przez skarżącego uwag do planu. Do skargi Z. P. dołączył dokumenty obrazujące jego starania, w okresie przed uchwaleniem planu, o lokalizację na działce [...] małej elektrowni wodnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00