Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 18 października 2007 r., sygn. III SA/Gd 213/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Alina Dominiak, Sędziowie Sędzia NSA Marek Gorski (spr.), Sędzia WSA Felicja Kajut, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Kaczmar, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2007 r. sprawy ze skargi J. Ł. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie przeniesienia na inne stanowisko służbowe 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] nr [...]; 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej na rzecz J. Ł. kwotę 257 (dwieście pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania; 3. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.

Uzasadnienie

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej decyzją z dnia 19 stycznia 2007 r. nr [...] na podstawie art. 38 ust. 2 pkt 2 i art. 32 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j Dz.U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1230 ze zm.) oraz art. 108 § 1 k.p.a. przeniósł z dniem 27 lipca 2006 r. J. Ł. na stanowisko dowódcy zmiany Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej [...]. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Ponadto w rozstrzygnięciu decyzji wskazano, że uposażenie, akt mianowania oraz zakres czynności zostaną ustalone odrębnie.

W uzasadnieniu decyzji Komendant wskazał, że wcześniejszą decyzją z dnia 27 lipca 2006 r. przeniósł wymienionego na stanowisko dowódcy zmiany Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 3 Komendy Miejskiej PSP [...]. Ta decyzja została uchylona przez organ odwoławczy z uwagi na brak wyczerpującego uzasadnienia faktycznego i prawnego.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Komendant Miejski PSP [...] wskazał, że J. Ł. od dnia 1 czerwca 2004 r. pełnił służbę na stanowisku dowódcy JR-G Nr 1 [...]. W opinii służbowej za okres od dnia 30 czerwca 2003 r. do dnia 22 czerwca 2006 r. stwierdzono jego nieprzydatność na zajmowanym stanowisku w związku ze stwierdzonymi przypadkami nie wywiązywania się z obowiązków służbowych. Z opinii wynika m.in. że w dniu 5 czerwca 2005 r. pozostawił on jednostkę bez nadzoru nie informując o tym przełożonego. W dniu 17 lipca 2006 r. J. Ł. przystąpił do wykorzystania czasu wolnego przysługującego po służbach oficera operacyjnego bez uzyskania pisemnej zgody Komendanta Miejskiego PSP. Wniosek w tej sprawie został złożony dopiero po powrocie do pełnienia obowiązków służbowych. Opinia ta z dnia 30 września 2006 r. stwierdza, że wskazany funkcjonariusz nie wywiązywał się z obowiązków służbowych w zakresie zapewnienia właściwej dyscypliny służbowej oraz nadzoru na powierzonym mieniem. Naruszenia obowiązków zostały potwierdzone podczas wizytacji w jednostce w dniach 8 maja i 2 czerwca 2006 r. W trakcie wizytacji w warsztacie ujawniono materiały budowlane nie będące własnością PSP, w garażach zbędne sprzęty, natomiast w szatniach odzieży specjalnej ujawniono rażący nieporządek, w tym podzespoły komputerowe stanowiące własność funkcjonariuszy oraz śmieci. W magazynie przechowywano dwa motocykle nie będące własnością PSP oraz stwierdzono nieporządek. J. Ł. świadomie wprowadził w błąd przełożonych oświadczając, że za stan wskazanych pomieszczeń odpowiedzialny jest inny oficer. Składając pisemne wyjaśnienia wskazał, że właścicielami motocykli byli strażacy pełniący służbę w trakcie wizytacji, podczas gdy wskazani wówczas służby nie pełnili. Opiniowany nie wykonał obowiązków w zakresie przestrzegania przepisów BHP dotyczących utrzymania ładu i porządku, jak również w zakresie dotyczącym bieżącego golenia zarostu. Zarost ten wykluczał udział dowódcy w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych wewnątrz obiektów w których występuje podejrzenie obecności lotnych substancji toksycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00