Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 wrzenia 2007 r., sygn. III SA/Wa 3703/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Asesor WSA Hieronim Sęk (spr.), Protokolant Anna Żołnierzak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2007 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za luty 2006r. oddala skargę.
Uzasadnienie
M. K. - Skarżący w niniejszej sprawie, wnioskiem z dnia [...] marca 2006 r. zwrócił się do Naczelnika [...] Urzędu Skarbowego W. o stwierdzenie nadpłaty w kwocie równej nienależnie pobranej przez płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych - Sąd Apelacyjny w W. oraz Sąd Rejonowy dla W., zaliczki od wynagrodzenia wypłaconego za wykonanie czynności biegłego sądowego. Wskazał, iż czynności biegłego wykonuje w ramach zlecenia Sądu jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, [...]. Sądy nie powinny zatem traktować jego czynności w charakterze biegłego jako działalności wykonywanej osobiście, a tym samym nie powinny pobierać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Dochody z tego tytułu Skarżący bowiem zalicza do przychodów z działalności gospodarczej, sam je rozliczając i odprowadzając od nich stosowny podatek według deklaracji PIT-5.
Organ pierwszej instancji decyzją z dnia [...] maja 2005 r. odmówił stwierdzenia nadpłaty. W jej uzasadnieniu wyjaśnił, że przychód uzyskany z tytułu wykonywania czynności biegłego sądowego został sklasyfikowany w art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "u.p.d.o.f", jako przychód z działalności wykonywanej osobiście. Od tego rodzaju przychodu Sądy - jako płatnicy - mają więc obowiązek pobierać zaliczkę na podatek dochodowy, zgodnie z art. 41 ust. 1 u.p.d.o.f., czyli w wysokości 19%, uwzględniając przy jej wyliczeniu koszty uzyskania przychodów w wysokości przewidzianej w art. 22 ust. 9 u.p.d.o.f., tj. 20% przychodu. W tym zakresie organ podatkowy nie stwierdziła, aby przekazane zaliczki były w nieprawidłowej wysokości.