Wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 września 2007 r., sygn. II SA/Wa 1059/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Kwiecińska (spr.), Sędziowie WSA Jacek Fronczyk, WSA Joanna Kube, Protokolant Mateusz Rogala, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 września 2007 r. sprawy ze skargi H. I. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wa 2090/06 po rozpoznaniu sprawy ze skargi H. I. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] września 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku, stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] i orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po rozpatrzeniu wniosku H. I. o rentę z tytułu niezdolności do pracy, w którym wymieniony podniósł, że posiada 25 lat 10 miesięcy i 15 dni stażu pracy oraz jest osobą całkowicie niezdolną do pracy, decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. nr [...], na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 39, poz. 353 ze zm.), odmówił przyznania renty w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu podał, że świadczenie w drodze wyjątku może być przyznane ubezpieczonym oraz pozostałym po nich członkom rodziny, którzy wskutek szczególnych okoliczności nie spełniają warunków wymaganych w ustawie do uzyskania prawa do emerytury lub renty, nie mogą - ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek - podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym i nie mają niezbędnych środków utrzymania. Organ wyjaśnił, że powyższe warunki muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie choćby jednego z nich wyklucza możliwość przyznania tego rodzaju świadczenia. Wskazał, że H. I. orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS z dnia [...] sierpnia 2006 r. został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy od 1 czerwca 2004 r. do 31 lipca 2009 r. Ostatnio udowodniony okres składkowy przypada na dzień 9 grudnia 2000 r., zaś całkowita niezdolność do pracy powstała dopiero po 3 latach 5 miesiącach i 23 dniach. Organ podał nadto, że w okresie od 1 marca 1996 r. do 15 października 2000 r. wnioskodawca nie wykonywał zatrudnienia ani innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym.