Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 10 września 2007 r., sygn. III SA/Gl 1410/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo, Sędziowie Sędzia NSA Ewa Karpińska, Sędzia WSA Gabriela Jyż (spr.), Protokolant st. sekr. sąd Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi A. T. - "A" w O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. - dalej powoływana jako: O. p.), Dyrektor Izby Skarbowej w K. decyzją z dnia [...] r., nr: [...] utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w C. z dnia [...] r., nr: [...], określającą zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za [...] 2003 r. w kwocie [...] zł. dla "A" A. T. z siedzibą w T. k/O..

W uzasadnieniu swojej decyzji organ odwoławczy w pierwszej kolejności przedstawił dotychczasowy przebieg postępowania administracyjnego. W ramach tych wyjaśnił, że w wyniku kontroli podatkowych, przeprowadzonych w "A" A.T. przez pracowników II US w C. stwierdzono, że zarówno w ewidencji zakupów VAT, jak i w deklaracji VAT-7 za [...] 2003 r. kontrolowana jednostka uwzględniła 8 faktur zakupu oleju napędowego, wystawionych przez Przedsiębiorstwo "B" S.J. R. z siedzibą w C., obniżając podatek należny o wynikający z tych faktur podatek naliczony w łącznej kwocie [...]zł. Organ I instancji zwrócił się zatem do I US w C. o przeprowadzenie w firmie "B" S. R. kontroli krzyżowej. Ustalono, iż firma ta nie figuruje w ewidencji podatników I US w C.. Ponieważ organy podatkowe uzyskały informację, iż deklaracje VAT-7 za [...],[...] i [...] 2003 r. S. J. R. złożył w US w B. - zwrócono się w tej sprawie do Naczelnika US w B.. Tenże organ pismem z dnia [...] 2005 r. poinformował organ I instancji, że z powodu nieobecności podatnika w miejscu wskazanym jako adres zamieszkania i rejestracyjny nie przeprowadzono czynności kontrolnych. Ustalono jedynie, że S. J. R. pod wskazanym adresem nie przebywa od ok. 2002 r. i że najprawdopodobniej przebywa w okolicy Z.. Z poczynionych ustaleń wynikało ponadto, iż podatnikiem podatku od towarów i usług był od [...] 2003 r., a deklaracje VAT-7 złożył za poszczególne miesiące od [...] do [...] 2003 r. Organ I instancji zwrócił się do Naczelnika US w Z. o przesłuchanie S. J. R.. Do protokołu przesłuchania świadka w dniu [...].2005 r. S. J. R. zeznał, że firmę na swoje nazwisko założył w [...] r., jednak nie dokonał jej rejestracji osobiście. Zrobił to w jego imieniu O. K.. Nic nie wie o firmie "A" i nie zna A. T.. Nie wystawiał oraz nie podpisywał żadnych faktur sprzedaży paliwa, nie posiadał bazy paliwowej oraz środków transportu do przewozu paliw płynnych. Ponadto zeznał, że nigdy nie uczestniczył w jakichkolwiek rozmowach handlowych i nie posiada żadnych dokumentów księgowych firmy. Nadto dodał, iż nie rozliczał się z podatków i nie wypełniał jakichkolwiek deklaracji podatkowych. W okresie od [...]do [...]2003 r. jego brat był w posiadaniu jego dowodu osobistego i mógł się nim posługiwać. Stwierdził również, że podpisy na spornych fakturach nie są jego podpisami i nie zna tych podpisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00