Orzeczenie
Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 11 września 2007 r., sygn. I SA/Gd 264/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik (spr.), Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Referent Dorota Pellowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 11 września 2007 r. sprawy ze skargi W. B. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za luty 2003 r. oddala skargę
UZASADNIENIE
UZASADNIENIE:
Decyzją z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego określił W.B. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za miesiąc luty 2003 r. w wysokości [...] zł.
Po rozpatrzeniu odwołania Dyrektor Izby Skarbowej decyzją z dnia [...] utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji.
W uzasadnieniu organ odwoławczy wskazał, że organ pierwszej instancji prawidłowo stwierdził, że W.B. dokonała w rozliczeniu za miesiąc luty 2003 r. obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez podmiot nieistniejący tj. faktury VAT nr [...] o wartości netto [...] podatek VAT [...] oraz faktury VAT nr [...] o wartości netto [...] podatek VAT [...].
Organ odwoławczy wyjaśnił, że za przyjęciem, iż wystawca faktur "A" spółki z o.o. jest podmiotem nieistniejącym przemawia okoliczność, że spółka ta w rzeczywistości nie prowadzi działalności gospodarczej. Organ odwoławczy wyjaśnił, że przeprowadzone w sprawie czynności pozwoliły ustalić, że spółka ta nie posiada siedziby i nie prowadzi działalności gospodarczej, pod adresem wskazanym w KRS W., ul. [...] . Spółka nie prowadzi też działalności pod adresem wskazanych w fakturach jako miejsce jej prowadzenia tj. W., ul. [...]. Spółka nie prowadziła też działalności pod adresem W., ul. [...]. W Krajowym Rejestrze Sądowym nie odnotowano żadnej zmiany siedziby przedsiębiorstwa włączając wskazane powyżej adresy. Nadto organ ustalił, że w Urzędzie Skarbowym, który był właściwy dla "A" do [...] deklaracje podatkowe składano do [...] Do urzędu tego nie wpłynęła deklaracja VAT 7 za [...]. Od dnia [...] właściwym miejscowo dla "A" był Urząd Skarbowy, w którym to urzędzie spółka po raz ostatni złożyła deklarację VAT 7 za [...]. Prowadzone postępowanie pozwoliło ustalić, że prokurent spółki od co najmniej kilku lat przebywa za granicą, zaś prezes spółki M.W. nie przebywa pod adresem wskazywanym jako adres zamieszkania. Przesłuchany w charakterze świadka prezes spółki M. M. oświadczył, że nigdy nie objął stanowiska prezesa w spółce mimo formalnego podpisania umowy o pracę, nie zna adresu spółki, ani miejsca prowadzenia przez nią działalności gospodarczej. Organ odwoławczy podzielił ocenę dokonaną przez organ pierwszej instancji i uznał, że powyższe okoliczności oraz fakt, że spółka "A" nie złożyła deklaracji VAT 7 za [...]. i nie wykazała podatku należnego z wystawionych faktur za ten okres, dają podstawę do przyjęcia, że spółka jest podmiotem nieistniejącym. Organ odwoławczy wyjaśnił, że samo dopełnienie przez podmiot obowiązków rejestracyjnych w urzędzie skarbowym nie jest wystarczającą przesłanką do stwierdzenia, że podmiot formalnie zarejestrowany jest podmiotem istniejącym. Podmiot taki musi bowiem być zarejestrowany w oparciu o prawdziwe i aktualne dane, winien też składać deklaracje podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług, wykazywać podatek należny wynikający z wystawionych faktur.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right