Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Wa 749/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Lenart Sędziowie WSA Monika Nowicka Asesor WSA Przemysław Żmich (spr.) Protokolant Małgorzata Mierzejewska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi Gminy Miejskiej Z. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji komunalizacyjnej 1.uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...]; 2.stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, po rozpoznaniu wniosku Gminy Miejskiej Z. o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzją z dnia [...] marca 2007 r., nr [...] utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...] o odmowie stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody Z. z dnia [...] marca 1991 r. Nr [...] stwierdzającą nabycie przez gminę z mocy prawa mienia ogólnonarodowego.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.
W dniu 15 czerwca 2004 r. Gmina Miejska Z. wystąpiła do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o stwierdzenie nieważności decyzji Wojewody [...] z dnia [...] marca 1991 r. Nr [...] stwierdzającej nabycie przez Gminę S. z dniem 27 maja 1990 r. z mocy prawa mienia obejmującego prawo własności nieruchomości położonych w D., oznaczonych jako działki nr [...] i [...] stanowiące drogę dojazdową do wysypiska śmieci, opisane w karcie inwentaryzacyjnej nr [...]. W uzasadnieniu wnioskodawca wskazał, że w dniu 27 maja 1990 r. przedmiotowe mienie ogólnonarodowe związane była z realizacją zadań przez Miasto Z., ponieważ stanowiło ono integralną część Przedsiębiorstwa [...] w Z. Miasto Z., podało, że w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 32, poz. 191 ze zm.) P. w Z. władało przedmiotowymi działkami, (które zostały przekazane jego poprzednikowi prawnemu Wojewódzkiemu Przedsiębiorstwu [...] w Z. w 1981 r.) jako przedsiębiorstwo państwowe, którego organem założycielskim była Miejska Rada Narodowa reprezentowana przez Prezydenta Miasta Z. Przedsiębiorstwo to stało się jednostką organizacyjną Gminy Z. na podstawie uchwały Rady Miejskiej Z. z dnia [...] października 1990 r. Nr [...], o uchwaleniu statutu Gminy. W tej sytuacji należało uznać, że decyzja komunalizacyjna została wydana z rażącym naruszeniem prawa -art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 10 maja 1990 r., ponieważ przepis ten wyraźnie wskazuje, że właściwa gmina, na rzecz której stwierdza się nabycie mienia, to gmina do której w dniu wejścia w życie ustawy należą określone składniki mienia ogólnonarodowego, a nie gmina miejsca położenia nieruchomości.