Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 23 sierpnia 2007 r., sygn. I SA/Gd 375/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Asesor WSA Irena Wesołowska (spr.), Protokolant Referent Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 23 sierpnia 2007 r. sprawy ze skargi Syndyka Masy Upadłości A S.A. z siedzibą w C. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G z dnia 8 lutego 2007 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania z wniosku o zwolnienie z dokonania wpłat z zysku oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 8 lutego 2007 roku Dyrektor Izby Skarbowej w G, po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez Syndyka Masy Upadłości "A" S.A. w upadłości z siedzibą w C. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z dnia 23 listopada 2006 r. w przedmiocie umorzenia postępowania z wniosku o zwolnienie z dokonania wpłat z zysku.
W uzasadnieniu wydanej decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w G. cytując treść art. 1 pkt 1 w zw. z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 1 grudnia 1995 r. o wypłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa (Dz.U. nr 154, poz. 792) oraz art. 22 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) argumentował, że Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. nie jest kompetentny do rozpoznania wniosku o zaniechanie poboru wpłaty z zysku od przedsiębiorstw postawionych w stan upadłości. W tej kwestii do rozpatrzenia sprawy władny jest bowiem Minister Finansów. Tym samym organ odwoławczy za w pełni zasadne uznał wydanie przez organ podatkowy pierwszej instancji decyzji w przedmiocie umorzenia postępowania z wniosku Syndyka, stosownie do treści art. 208 § 1 Ordynacji podatkowej.