Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 lipca 2007 r., sygn. III SA/Wa 4360/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Asesor WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2007 r. spraw ze skarg [...] H.D. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] października 2006 r. nr [...] nr [...] nr [...] nr [...] w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług oddala skargi

Uzasadnienie

Zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Celnej w W. utrzymał w mocy cztery decyzje Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. określające H. D. - Skarżącemu w rozpatrywanej sprawie, podatek od towarów i usług od importu towarów ujętych w czterech zgłoszeniach celnych.

Z uzasadnienia decyzji wynika, że w dniach: 16 stycznia 2001 r., 23 kwietnia 2001 r., 10 lipca 2001 r.i 12 września 2001 r. Skarżący dokonał zgłoszeń celnych towarów w postaci [...] oraz części [...] w budynkach. Zgłoszenia te organy celne uznały za nieprawidłowe w części dotyczącej kodu PCN i w rezultacie ostatecznymi decyzjami zaklasyfikowały towar do kodu PCN [...] oraz określiły kwoty długu celnego z zastosowaniem stawki celnej w wysokości 9% wartości celnej towaru.

Ze względu na powyższe postanowieniami z dnia [...] maja 2006 r. Naczelnik Urzędu Celnego [...] w W. wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia prawidłowej kwoty podatku od towarów i usług od towarów ujętych we wskazanych wyżej zgłoszeniach celnych. Następnie czterema decyzjami z dnia [...] lipca 2006 r. określił podatek od towarów i usług od importu towarów ujętych w tychże zgłoszeniach celnych. Wezwał jednocześnie Skarżącego do uiszczenia niedoboru należnego podatku oraz odsetek za zwłokę liczonych od dnia 1 września 2003 r. W uzasadnieniach decyzji wskazał, że zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) powoływanej dalej jako "ustawa o VAT z 1993 r.", jeżeli w wyniku weryfikacji zgłoszenia celnego organ celny stwierdzi, iż kwoty podatków zostały wykazane nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatki w prawidłowej wysokości. Zauważył przy tym, iż stosownie do art. 15 ust. 4 ustawy o VAT z 1993 r. podstawą opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło. Organ pierwszej instancji wyjaśnił ponadto, że zobowiązanie podatkowe nie powstaje w momencie wydania i doręczenia decyzji określającej wysokość zaległości podatkowej, lecz z momentem, kiedy podatnik powinien najpóźniej prawidłowo dokonać samoobliczenia podatku. Zmianę tę wprowadzono przepisem art. 11 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz. U. Nr 137, poz. 1302) powoływanej dalej jako "ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r.", która weszła w życie z dniem 1 września 2003 r. Dodał jednocześnie, iż w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe powstało przed dniem 1 września 2003 r. odsetki powinny być naliczane od dnia wejścia w życie wskazywanej wyżej zmiany do ustawy o VAT z 1993 r., tj. od dnia 1 września 2003 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00