Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lipca 2007 r., sygn. II SA/Wa 739/07, sygn. 1

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Pisula-Dąbrowska, Sędziowie WSA Bronisław Szydło (spr.), Janusz Walawski, Protokolant Małgorzata Płodzicka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Powiatu G. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Mazowieckiego z dnia ...r. nr ... w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwał 1. - uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze 2. - zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze nie podlega wykonaniu w całości

 

UZASADNIENIE

Wojewoda Mazowiecki rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia ... r. nr .... stwierdził nieważność 5 uchwał z dnia ... r., podjętych przez Radę Powiatu G. :

1. nr ... w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu G. ,

2. nr ... w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego,

3. nr ... w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego,

4. nr ... w sprawie obsadzenia mandatu radnego,

5. nr ... w sprawie obsadzenia mandatu radnego.

Jako podstawę rozstrzygnięcia nadzorczego wskazano art. 76 w zw. z art. 79 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 z późn. zm.).

W uzasadnieniu stwierdzono, że Rada Powiatu G. , kontynuując w dniu ... r. sesję rozpoczętą w dniu ... r., podjęła uchwały z naruszeniem prawa. Organ nadzorczy uznał, że ustawowy skład Rady Powiatu wynosi 17 radnych i Rada jest władna do podejmowania uchwał, gdy w obradach sesji uczestniczy co najmniej połowa jej ustawowego składu, tj. 9 radnych.

Wskazał, że Rada Powiatu G. nie wygasiła mandatów dwu radnych, tj. J. K. i W. Ś. i nie podjęła uchwały o wstąpieniu na ich miejsce nowych radnych, a dopiero tak wyczerpana procedura mogłaby spowodować prawidłowe objęcie mandatów poprzez kolejne dwie osoby (kandydatów na radnych). Objęcie mandatów w określony ustawowo sposób, łącznie ze złożeniem ślubowania uprawniałoby te osoby do głosowania nad uchwałami. Przywołał art. 194 ust. 1 ustawy z 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (tekst. jedn.: Dz. U. z 2003 r. Nr 159, poz. 1547 z późn. zm.), który stanowi, że w przypadku wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu wyborczym powiatu, właściwa rada, po stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego, podejmuje na następnej sesji uchwałę o wstąpieniu na jego miejsce kandydata z tej samej listy, który w wyborach uzyskał kolejno największą liczbę głosów a nie utracił prawa wybieralności i nie zachodzi wobec niego przesłanka, o której mowa w art. 190 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00