Wyrok WSA w Lublinie z dnia 5 lipca 2007 r., sygn. II SA/Lu 427/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Maciej Kierek, Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz,, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (sprawozdawca), Protokolant Asystent sędziego Marcin Małek, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 5 lipca 2007 r. sprawy ze skargi L.K., J.K., E.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zatwierdzenia projektu podziału nieruchomości oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] marca 2007 r. [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Miasta z dnia [...] stycznia 2007 r. Nr [...] w sprawie odmowy zatwierdzenia na wniosek Starosty projektu podziału nieruchomości - działki nr [...], położonej przy ul. [...]
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż analizując projekt wstępnego podziału działki nr [...], ustalił, że nowopowstała w wyniku podziału działka [...] przewidziana do zwrotu na rzecz spadkobierców byłego właściciela nieruchomości posiada dojazd do obecnej drogi - ul. [...], natomiast zaplanowana w projekcie wstępnego podziału działka nr [...] pozostałaby nadal w ramach ul. [...]bez zabezpieczonego dojazdu. Zdaniem organu, projektowany podział zablokowałby dalszy ciąg ulicy m. in. do działek nr [...] i [...] stanowiących dalszy ciąg ul. [...]oraz działek nr [...],[...] i [...]. Organ powołał się na art. 93 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami, z którego wynika, iż podział nieruchomości nie jest dopuszczalny, jeśli projektowane do wydzielenia działki gruntu nie mają dostępu do drogi publicznej. W związku z tym podniósł, iż skoro przepis, z którego wynika obowiązek zapewnienia wydzielonym działkom gruntu dostępu do drogi publicznej poprzedza art. 95 ust. 4 cyt. ustawy, to nie można dokonać podziału nieruchomości tylko w celu realizacji roszczeń z art. 95 ust. 4, skoro będzie on sprzeczny z innymi przepisami cyt. ustawy. Według organu, z oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, w tym analizy dokumentacji geodezyjnej, bezsprzecznie wynika, że taki projekt podziału nie ma racji bytu, gdyż dojazd do należącej do skarżącego działki nr [...], czy działki nr [...] przewidziany jest tylko tą drogą, tj. ulicą [...], która jest drogą publiczną kategorii powiatowej.