Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 lipca 2007 r., sygn. I SA/Kr 1518/06

 

Sygn. akt I SA/Kr 1518/06 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 lipca 2007r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: NSA Józef Gach (spr), Sędziowie: WSA Beata Cieloch, Asesor: WSA Agnieszka Jakimowicz, Protokolant: Bożena Wąsik, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 lipca 2007r., sprawy ze skargi J. B., na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej, z dnia 21 lipca 2006r. nr. [...], w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, - skargę oddala -

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją - po rozpoznaniu odwołania - utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...]04.2006 r., nr [...], którą J. B.odmówiono stwierdzenia nadpłaty w zryczałtowanym podatku dochodowym w kwocie 545 189 zł 60 gr.

W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji wskazano, że z dniem [...].12.2005 r. [...]Sp. z o.o. w K. została przekształcona w[...] Bator Spółkę Jawną w K., a dotychczasowi wspólnicy spółki przekształcanej stali się wspólnikami spółki przekształconej, z tym że udział kapitałowy J. B.wyniósł tyle samo co jego udział w kapitale zakładowym, tj. 50%. To samo dotyczyło majątku, który w przeważającej mierze pochodził z niepodzielonego między wspólników zysku netto, a przeznaczonego na inne kapitały (fundusze) niż zakładowy. W związku z tym Spółka przekształcona jako płatnik pobrała od J. B. zryczałtowany podatek dochodowy w kwocie 545 189 zł 60 gr, z czym ten nie zgodził się i złożył wniosek o stwierdzenie nadpłaty, co uzasadnił tym, że nie osiągnął przychodów z udziału w zyskach osoby prawnej. Wniosek ten nie był jednak zasadny. Z chwilą przekształcenia [...]Sp. z o.o. w [...] Spółkę jawną jej zyski netto nierozdzielone między wspólników zostały przeznaczone do ich dyspozycji, tj. przeniesione na udziały kapitałowe wspólników w spółce jawnej, które są równe wartości wkładów określonych w umowie (art. 50 ksh w brzmieniu obowiązującym do [...].01.2004 r.). Zgodnie bowiem z definicją zawartą w słowniku języka polskiego "mieć coś do dyspozycji oznacza mieć możność posługiwania się, rozporządzania czymś w danej chwili". Zatem J. B.uzyskał przychód z tytułu udziału w zyskach [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Pojęcie tego przychodu zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), dalej określanej skrótem "u.p.d.o.f." jako przychód faktycznie otrzymany z tego udziału. W dalszej części tego przepisu ustawodawca wymienia różne rodzaje tych przychodów, ale nie jest to katalog zamknięty, co sugeruje zawarty w tym przepisie zapis "a także". W tym katalogu mieszczą się więc zyski niepodzielone Spółki z o.o., które z chwilą przekształcenia przekazano na udziały kapitałowe wspólników. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. od uzyskanych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochody. Płatnik tego podatku, w myśl art. 41 ust. 4 i art. 42 ust. 1 u.p.d.o.f., zobowiązany jest do pobrania tego podatku. Płatnikiem tym stała się [...] Spółka jawna, gdyż z mocy art. 93a §1 i §2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa {tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 z późn. zm., dalej określanej skrótem "O.p.") jako zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia[...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki tej ostatniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00