Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 17 lipca 2007 r., sygn. II SA/Kr 1314/06

 

WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 17 lipca 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Piotr Głowacki Sędziowie NSA Anna Szkodzińska AWSA Kazimierz Bandarzewski / spr. / Protokolant Dorota Solarz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2007 r. sprawy ze skargi J.G. na uchwałę Rady Gminy Mogilany z dnia 2 grudnia 2005 r. nr XXVIII/245/2005 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi Libertów- lokalizacja cmentarza parafialnego I. stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały w całości, II. stwierdza, że zaskarżona uchwała nie może być wykonywana, III. zasądza od Rady Gminy Mogilany na rzecz skarżącego J.G. kwotę 555 /pięćset pięćdziesiąt pięć/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania. WSA/wyr. l - sentencja wyroku

Uzasadnienie

W dniu 2 grudnia 2005r. Rada Gminy Mogilany podjęła uchwałę Nr XXVIII/245/2005 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego fragmentów wsi Libertów-lokalizacja cmentarza parafialnego.

Zgodnie z tą uchwałą ustalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla działek o numerach 641/40 i 641/41 o powierzchni ok. 1,3 ha przeznaczonych pod teren cmentarza (ZC), teren urządzeń komunikacyjnych (KU) oraz drogę dojazdową (KDD 10). W § 3 ust. 2 uchwały ustalono 50-metrową strefę sanitarną liczoną od cmentarza, obejmującą tereny KU i KDD 10 w której obowiązują zasady zagospodarowania tereny zgodne z przepisami szczegółowymi, w tym wskazujące na zakaz lokalizacji budynków mieszkalnych.

W § 3 ust. 3 uchwały wprowadzono jako informację dodatkową i nie będącą - zdaniem Rady Gminy - ustaleniem planu miejscowego, kolejną strefę sanitarną w odległości od 50 do 150 metrów od cmentarza.

W §§ 6-11 ww. uchwały określono zasady ochrony i kształtowania ładu przestrzennego oraz zasady podziału nieruchomości. § 12 uchwały reguluje zasady ochrony dziedzictwa kulturowego, zabytków, dóbr kultury współczesnej i krajobrazu kulturowego, a § 13 uchwały reguluje zasady modernizacji, rozbudowy i budowy w zakresie ładu komunikacyjnego. §§ 14-19 określają zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej i komunalnej. § 20-22 ww. uchwały regulują przeznaczenie oraz warunki zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym § 20 ust. 5 określa, że przystąpienie do realizacji cmentarza będzie możliwe dopiero po stwierdzeniu skutecznego obniżenia poziomu zwierciadła wody minimum do głębokości poniżej 2,5 metra od powierzchni terenu, a w przypadku realizacji dwóch poziomów pochówku do głębokości poniżej 3,2 metra. Uchwała zawiera załącznik graficzny nr 1 wraz z aneksem przedstawiające przeznaczenie działek nr 641/40 i 641/41 oraz granicę strefy ochronnej, załącznik nr 2 zawierający informacje na temat wniesionych uwag do wyłożonego publicznie do wglądu projektu tej uchwały oraz załącznik nr 3 informujący o sposobie realizacji zapisanych w tej uchwale inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej należących do zadań własnych gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00