Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 4 lipca 2007 r., sygn. II SA/Bd 399/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz Sędziowie: sędzia WSA Elżbieta Piechowiak (spr.) sędzia WSA Krzysztof Gruszecki Protokolant Agnieszka Jagiełłowicz po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 lipca 2007 r. sprawy ze skargi Grzegorza M. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w B. z dnia [...] 2007 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę

Uzasadnienie

Komendant Miejski Policji w G., działając na podstawie art. 124 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515 z późn. zm.) wydał w dniu 29 stycznia 2007 r. orzeczenie nr [...] o skierowaniu na badania psychologiczne Grzegorza M. z powodu przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych na podstawie art. 130 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Od powyższego orzeczenia odwołał się Grzegorz M. i wniósł o cofnięcie wydanego skierowania celem wykonania odpowiednich badań ze względu na brak zaistnienia przesłanki wynikającej z przepisu art. 124 ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo o ruchu drogowym, polegającej na przekroczeniu limitu punktów w liczbie 24. Argumentując swoje stanowisko odwołujący podniósł, iż ilość punktów liczona za przekroczenia przepisów ruchu drogowego w jego przypadku powinna być liczona od dnia 29 stycznia 2006 r. do dnia wysłania skierowania na badania, tj. 19 stycznia 2007 r., czego potwierdzeniem miałaby być przytoczona interpretacja art. 130 ust. 1 w zw. z art. 124 ust. 1 ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Według dokonanych w ten sposób wyliczeń, zdaniem odwołującego, ilość punktów karnych za dokonane w tym okresie wykroczenia drogowe wynosi 19 i nie kwalifikuje do skierowania na stosowne badania. Ponadto nadmienił również, że w dniu 15 lipca 2006 r. oraz w dniu 20 stycznia 2007 r. odbył stosowne szkolenia doskonalące (zaświadczenie nr [...]) powodujące zmniejszenie posiadanych przez niego punktów w ewidencji o 12, w związku z czym stwierdził, że aktualnie posiada 7 punktów. Odwołujący zakwestionował także prawidłowość doliczenia punktów karnych w związku z popełnionym przez niego wykroczeniem odnotowanym przez Straż Miejską w Szamocinie, ponieważ jego zdaniem, pomimo ukarania nie naliczono punktów karnych, a ponadto poinformowano go o popełnionym wykroczeniu dopiero po upływie 3 miesięcy od zdarzenia. Ostatecznie odwołujący stwierdził, że straż miejska nie ma prawa samodzielnie nakładać mandatów w oparciu o zdjęcia z fotoradaru, ponieważ podstawa prawna tego działania jest przedmiotem zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00