Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 12 czerwca 2007 r., sygn. II SA/Wr 166/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Halina Kremis, Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Asesor WSA Alicja Palus (spraw.), Protokolant Magda Mikus, po rozpoznaniu w II Wydziale na rozprawie w dniu 5 czerwca 2007r. sprawy ze skargi F. N. na decyzję Dyrektora Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania renty strukturalnej I. uchyla decyzję I i II instancji; II. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Nr [...] Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w K. działając na podstawie § 17 ust. 1 w związku z § 20 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. Nr 114 poz. 1191 ze zm.) odmówił F. N. przyznania renty strukturalnej.
Uzasadniając to rozstrzygnięcie organ orzekający wyjaśnił, że z dowodów zgromadzonych w sprawie wynika, iż F. N. wnioskodawca podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników od dnia [...] do dnia złożenia wniosku o przyznanie renty strukturalnej, czyli na dzień składania wniosku o przyznanie renty strukturalnej tj. [...] nie wypełniał warunku pięcioletniego okresu ubezpieczenia.
Następnie organ ten wskazał, że zgodnie z § 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30.04.2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. 2004 r., nr 114 poz. 1191 z późniejszymi zmianami), rentę strukturalną przyznaje się producentowi rolnemu będącemu osobą fizyczną prowadzącemu na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Producent rolny powinien spełniać warunek prowadzenia takiej działalności przez okres 10 lat bezpośrednio poprzedzających złożenie wniosku o rentę strukturalną i przez okres co najmniej 5 lat podlegać ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.