Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Go 2023/05

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krystyna Skowrońska-Pastuszko Sędziowie Asesor WSA Anna Juszczyk-Wiśniewska(spr.) Asesor WSA Barbara Rennert Protokolant Asystent sędziego Aleksandra Kosiecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa Spedycji [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oraz określenia kwoty długu celnego i podatku od towarów i usług oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Przedsiębiorstwo Spedycji [...] wniosło skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] sierpnia 2005 r. nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] kwietnia 2005 r., która uchyliła decyzję nr [...] z dnia [...] września 2003 r. w części dotyczącej zastosowania stawki celnej oraz ponownie określiła kwotę długu celnego i należnego podatku za sprowadzony towar.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Jednolitym dokumentem administracyjnym SAD z dnia [...] czerwca 2003 r. nr E [...] skarżąca, jako przedstawiciel pośredni [...] dokonała zgłoszenia celnego towaru tj. tkaniny z włókna poliestrowego nieteksturowanego, które objęto procedurą dopuszczenia do obrotu w procedurze uproszczonej. W zgłoszeniu na podstawie świadectwa pochodzenia nr [...], nr [...] z dnia [...] kwietnia 2003r. (wystawionych w Korei),FORM A nr [...] z [...] kwietnia 2003r. (wystawionego w Chinach), FORM A nr [...] z [...] maja 2003r. (wystawionego w Indonezji) zadeklarowano stawkę celną w wysokości 9 %.

Naczelnik Urzędu Celnego decyzją z dnia 23 września 2003 r. uznał zgłoszenie celne za nieprawidłowe w zakresie wartości celnej towaru oraz kwoty długu celnego i dokonał ich ponownego obliczenia.

Organ celny przesłał w/w świadectwo pochodzenia do weryfikacji organom wystawiającym ten dokument, w celu sprawdzenia autentyczności pochodzenia towarów oraz prawidłowości danych w nim zawartych. Pismem z dnia 5 listopada 2003r. Koreańska Izba Handlowa poinformowała, iż świadectwo pochodzenia o nr [...] i nr [...] załączone do zgłoszenia celnego są nieprawdziwe. Negatywny wynik weryfikacji świadectwa pochodzenia przesłało również Regionalne Biuro Handlu i Przemysłu z Indonezji oraz Biuro Kontroli Wjazdu Wyjazdu i Kwarantanny z Chińskiej Republiki Ludowej, które poinformowały, iż świadectwa FORM A nr [...] i [...] zostały sfałszowane. Postanowieniem z dnia 15 kwietnia 2004r. Naczelnik Urzędu Celnego wznowił postępowanie celne zakończone decyzją z 23 września 2003r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00