Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 13 czerwca 2007 r., sygn. IV SA/Gl 1307/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.) Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska Protokolant Starszy referent Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi G. O. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w R., w oparciu o art. 104 § 1 i § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego i art. 5 pkt 4 a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r., Nr 90, poz. 575 ze zm.), stwierdził u G. O. chorobę zawodową w postaci [...] w miejscu pracy z [...], wymienioną w pozycji [...] wykazu chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), zwanego dalej w skrócie rozporządzeniem z dnia 30 lipca 2002 r. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśnił, że rozpoznania klinicznego stanu zdrowia G. O. dokonał Instytut Medycyny Pracy Szpital w S., który stwierdził u badanego wskazaną chorobę zawodową. Nadto podał, że z informacji zawartych w orzeczeniu lekarskim wynika, iż ten pracownik dnia [...] r. był zatrudniony na stanowisku [...] i wówczas to był eksponowany na [...], powstałe w czasie [...].

Odwołanie od tej decyzji złożyła A S.A. wnosząc o jej uchylenie. W uzasadnieniu strona odwołująca się przyznała, że [...] r. doszło do wypadku [...], podczas którego pracownicy doznali [...]. Z tego powodu, wszystkich poszkodowanych umieszczono w celach profilaktycznych w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., gdzie przeprowadzono niezbędną hospitalizację. Powołano zespół powypadkowy, ponieważ przyczyny i okoliczności zdarzenia wyczerpały definicję wypadku przy pracy. Poszkodowani otrzymali protokoły powypadkowe, co powoduje, że mogą skorzystać z uprawnień określonych w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków i chorób zawodowych (Dz. U. Nr 199, poz. 1673). W tym samym czasie, Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S. podsumował wyniki badań i sporządził orzeczenia lekarskie o rozpoznaniu chorób zawodowych, których odpisy przesłano organowi administracji sanitarnej. Dalej odwołująca wskazała na wadliwość decyzji organu I instancji z tego powodu, że choroba "[...]" nie figuruje w wykazie chorób zawodowych, brak jest również wskazania [...], jako [...] wywołującej [...]. Podniosła również, że utrzymanie w obiegu prawnym zaskarżonej decyzji spowoduje, że ubezpieczony dwukrotnie skorzysta ze świadczeń ustawowych: raz - z tytułu wypadku przy pracy, drugi raz - z tytułu choroby zawodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00