Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 1 czerwca 2007 r., sygn. I SA/Gl 1596/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Madej (spr.), Sędziowie NSA Eugeniusz Christ, Teresa Randak, Protokolant Anna Florek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 1 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi W. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych- interpretacja oddala skargę.
Uzasadnienie
W. W. zwrócił się Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości na nabycie udziału w budynku mieszkalnym. W tych ramach W. W. przedstawił stanowisko, zgodnie z którym w jego przypadku jest podstawa do zastosowania zwolnienia podatkowego od przychodów przeznaczonych na ustanowienie własności lokalu mieszkalnego, jako że dotychczasowi właściciele przedmiotowej nieruchomości zawierają umowę odpłatnego ustanowienia odrębnej własności lokalu na rzecz jednego ze współwłaścicieli, a tym samym spełniona zostaje przesłanka z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Postanowieniem z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe.
Rozpoznający zażalenie na to postanowienie Dyrektor Izby Skarbowej w K., decyzją z dnia [...] r. nr [...], odmówił jego zmiany. W uzasadnieniu decyzji w pierwszej kolejności przytoczono stan faktyczny sprawy. W tych ramach poczyniono następujące ustalenia. Podatnik w 2002 r. sprzedał nieruchomość przed upływem pięcioletniego terminu od daty jej nabycia. W. W. był w - właścicielem innego budynku mieszkalnego, tj. współwłaścicielem w połowie każdego z lokali mieszkalnych znajdujących się w tym budynku. W latach 2003 i 2004 ze współwłaścicielem w/w nieruchomości podatnik zawarł, w formie aktów notarialnych, umowy ustanowienia odrębnej własności [...] lokali w wyniku czego stał się ich jedynym właścicielem. We [...] 2003 r. W. W. zawarł ze współwłaścicielem nieruchomości porozumienie, z którego wynika, iż zapłata za udziały w w/w lokalach nastąpiła w drodze potrącenia z wzajemnych wierzytelności podatnika wobec współwłaściciela, dlatego też w dniu podpisania umów o ustanowienie odrębnej własności lokali strony nie czyniły żadnych spłat ani dopłat.