Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 28 czerwca 2007 r., sygn. II SA/Gd 142/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie Sędzia WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Sędzia NSA Jan Jędrkowiak Protokolant Sekretarz Sądowy Agnieszka Lewandowska po rozpoznaniu w dniu 28 czerwca 2007 r. na rozprawie sprawy ze skargi H. Z. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 3 stycznia 2007 r., nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień kombatanckich oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych decyzją z dnia 19 lipca 2006 r. Nr [...], wydaną na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 lit. a, b, c oraz art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2002 r., Nr 42, poz. 371 ze zm.), odmówił H. Z. przyznania uprawnień kombatanckich z tytułu przebywania w obozach hitlerowskich.

H. Z. wnioskiem z dnia 08 sierpnia 2006 r. zwróciła się o ponowne rozpatrzenie sprawy wskazując, iż kwestionowane co do wiarygodności przez organ oświadczenia świadków zostały złożone przed urzędnikiem państwowym, jak podała również, nie posiada innych dowodów.

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zaskarżoną decyzją z dnia 03 stycznia 2007 r. Nr [...] utrzymał w mocy opisana wyżej własną decyzję. Organ wskazał, iż dla wyjaśnienia podnoszonych przez stronę okoliczności zwrócił się do Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN o określenie charakteru obozów w Poznaniu, Dachau i Osnabruck. Do pisma dołączono kserokopie nadesłanych przez brata strony A. B., dokumentów. Wydział Ekspertyz i Opracowań GKŚZpNP IPN pismem z dnia 17 października 2006 r. wskazał, iż w Poznaniu istniał w okresie okupacji niemieckiej obóz przejściowy Durchangslager Poznań-Górczyn. Był on przeznaczony dla Polaków oczekujących na wywiezienie na roboty przymusowe do III Rzeszy. W wykazach obozów, przygotowanych przez Międzynarodową Służbę Poszukiwawczą ITS Arolsen, Dachau nie figuruje jako miejscowość, w której istniałby obóz dla robotników cywilnych. W Osnabruck istniało wiele obozów mieszkalnych dla robotników cywilnych. Z wyjaśnień wnioskodawczyni jak i z danych dostępnych organowi, a uzyskanych na potrzeby innego postępowania (pismo KZ Gedenkstatte Dachau z dnia 13 czerwca 2005 r.) wynika, iż strona mogła przebywać w obozie przejściowym w Dachau, znajdującym się w dzielnicy Rotschweige - w obozie, który nie podlegał obozowi koncentracyjnemu w Dachau. Ponadto GKŚZpNP IPN pismem z dnia 14 listopada 2006 r. zaopiniowała, iż zarówno obóz przejściowy Poznań-Górczyn (podporządkowany urzędowi pracy) jaki i obozy mieszkalne (Gemeinschaftslager) nie spełniają warunków ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00