Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 maja 2007 r., sygn. IV SA/Gl 794/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Walentek Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki (spr.) Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek Protokolant sekr. sąd. Agnieszka Wita po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 maja 2007 r. sprawy ze skargi E. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę
Uzasadnienie
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w K. decyzją z dnia [...] r. Nr [...] wydaną na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575 ze zm.) i art. 104 Kodeksu postępowania administracyjnego nie stwierdził u E. T. choroby zawodowej - [...]. W uzasadnieniu decyzji stwierdził, że pracował w warunkach stwarzających ryzyko powstania choroby zawodowej, jednakże wobec braku rozpoznania takiej choroby przez uprawnioną do tego placówkę medyczną - Poradnię Chorób Zawodowych Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w S. - nie można stwierdzić choroby zawodowej.
Odwołanie od powyższej decyzji wniósł skarżący, który uznała ją za niesłuszną i krzywdzącą. W odwołaniu tym wskazał, że w 2001 r. w karcie wypisowej Instytutu Medycyny Pracy napisano, że w badaniu [...] stwierdzono cechy przewlekłego [...], a w wykazie chorób zawodowych w rozporządzeniu z 1983 r. pod pkt [...] wymieniono: [...], wywołane działaniem [...]. Wskazana okoliczność w 2001 r. nie była brana pod uwagę, ponieważ ówczesne postępowanie prowadzone było z uwagi na badania [...]. Zdaniem E. T. choroba [...] spowodowana została warunkami pracy, ponieważ w wywiadzie środowiskowym sporządzonym [...] r. wyszczególniono [...], która mogła spowodować ryzyko choroby zawodowej, natomiast pominięto inne [...], które to występowały na wydziale, na którym pracował. Nadto skarżący zaznaczył, że nie zostało zakończone postępowanie w sprawie choroby zawodowej dotyczącej [...], które to prowadzone było od 2001 r.