Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 23 kwietnia 2007 r., sygn. IV SA/Gl 833/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik Sędziowie Sędzia WSA Stanisław Nitecki Asesor WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek (spr.) Protokolant referent Magdalena Kurpis po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2007 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [...]r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Ostateczną decyzją Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...]r. odmówiono stwierdzenia u M. K. choroby zawodowej: [...], wymienionej w poz. [...] wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. Nr 65, poz. 294 ze zm.). W uzasadnieniu tej decyzji wskazano, iż strona była diagnozowana w Przychodni Chorób Zawodowych [...] Centrum Medycznego w K. oraz w Instytucie Medycyny Pracy w S. i specjaliści zatrudnieni w wymienionych jednostkach orzeczniczych stwierdzili, że wielkość rozpoznanego u strony [...] nie upoważnia do stwierdzenia choroby zawodowej.

Pismem z dnia [...] r. M. K. zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w T. i podał, że "z rozprawy z dnia [...]r. przez Okręgowy Sąd Ubezpieczeń Społecznych w K. w sprawie o stwierdzenie u mnie choroby zawodowej [...] Sąd wydał wyrok (bez potwierdzenia na piśmie dotychczas), iż stwierdzenie u mnie ma się zająć Powiatowy Inspektor Sanitarny w T.. Stąd wobec powyższego oczekuję na rozstrzygnięcie sprawy".

W odpowiedzi na powyższe pismo organ I instancji wyjaśnił stronie (w piśmie z dnia [...]r.), iż sprawa stwierdzenia choroby zawodowej - [...] została rozpatrzona i zakończona ostateczną i prawomocną decyzją Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego w T. z dnia [...] r. W tym stanie rzeczy zawarte w piśmie strony z dnia [...] r. żądanie "rozstrzygnięcia sprawy" jest bezpodstawne. Dalej organ I instancji wskazał, iż z pisma M. K. z dnia [...]r. nie wynika, aby po 1990 r. wystąpiły zmiany w stanie faktycznym ustalonym w trakcie postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem wspomnianego powyżej rozstrzygnięcia z dnia [...] r., natomiast dokumentacja posiadana przez organ I instancji potwierdza, iż w 1990 r. ustało zawodowe narażanie strony na [...]. Wskazane okoliczności świadczą o braku podstaw do ponownego podjęcia postępowania administracyjnego w tej samej sprawie, gdyż stanowiłoby to naruszenie trwałości decyzji ostatecznej. Organ I instancji stwierdził również, że pismo strony nie zawiera żądania wznowienia postępowania w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, pouczył stronę o treści przepisów art. 145 - 148 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm.), zwanej dalej w skrócie k.p.a., i wezwał M. K. (w trybie art. 64 § 2 k.p.a.) do uzupełnienia pisma z dnia [...] r. i usunięcia jego braku poprzez dokładne określenie żądania i okoliczności na jakich jest ono oparte.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00