Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 marca 2007 r., sygn. II SA/Wr 755/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Siedlecka, Sędziowie Sędzia WSA Mieczysław Górkiewicz, Asesor WSA Olga Białek /sprawozdawca/, Protokolant Aleksandra Siwińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 28 lutego 2007 r. przy udziale - sprawy ze skargi W. B. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 29 września 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych w mieszkaniu nr [...] w budynku mieszkalnym nr [...] położonym na działce nr [...] w K. M. I. uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie organu pierwszej instancji; II. orzeka, że zaskarżone postanowienie nie podlega wykonaniu.
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia 31 lipca 2006 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Trzebnicy, na podstawie art. 81 c ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r., Nr 207, poz. 2016 z późn. zm.) oraz art. 75 § 1 i art. 123 k.p.a. nałożył na J. i W. B. - właścicieli lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku nr [...] w K. M. - jako inwestorów robót budowlanych polegających na wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania, montażu kotła na paliwo stałe i podłączenia go do przewodu kominowego, zrealizowanych bez wymaganego pozwolenia na budowę, obowiązek dostarczenia oceny technicznej wykonanych robót budowlanych z określeniem zgodności realizacji inwestycji ze sztuką budowlaną i przepisami techniczno-budowlanymi.
W obszernym uzasadnieniu organ przedstawił ustalony stan faktyczny sprawy oraz zgromadzone dowody. W wyniku analizy materiału dowodowego stwierdził, że wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, montażu kotła na paliwo stałe i podłączenie go do przewodu kominowego, w myśl art. 3 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, mieści się w definicji robót budowlanych. Na ich wykonanie konieczne było pozwolenie na budowę, którego nie uzyskano. Ponieważ przedmiotem postępowania są roboty budowlane inne niż budowa, uzasadnione jest zastosowanie w przedmiotowej sprawie art. 50 i 51 przywołanej ustawy - Prawo budowlane.