Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 7 marca 2007 r., sygn. I SA/Wr 151/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom Sędziowie Sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca) Asesor WSA Dagmara Dominik Protokolant Anna Wojtowicz po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 22 lutego 2007 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za miesiące: marzec, październik i grudzień 2001 r. I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] w części określającej zobowią-zania w podatku akcyzowym za miesiące marzec i październik 2001 r. II. uchyla zaskarżoną decyzję w części określającej zobowiązanie w podatku akcyzowym za grudzień 2001 r., III. stwierdza, że decyzje wymienione w punkcie I. i II. nie podlegają wykonaniu, IV. zasądza od Dyrektora Izby Celnej we W. na rzecz S. B. kwotę 600 (sześćset ) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sadowego.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Dyrektor Izby Celnej we W., na podstawie art.233 §1 pkt 2 lit.a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j.:Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz.60 z późn. zm.) - dalej: Op, uchylił decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...] , w całości i określił S. B. zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiące:
- marzec 2001 r. w wysokości [...],
- październik 2001 r. w wysokości [...],
- grudzień 2001 r. w wysokości [...]
Dyrektor Izby Celnej we W. postanowieniem z dnia [...], nr [...], wydanym na podstawie art.215 §1 Op, sprostował oczywisty błąd rachunkowy, zawarty w decyzji z dnia [...], polegający na podaniu w decyzji nieprawidłowo wysokości zobowiązania w podatku akcyzowym za grudzień 2001 r., tj. w kwocie [...] zamiast w kwocie [...]. W uzasadnieniu postanowienia wskazano, iż oczywisty błąd rachunkowy polegał na przyjęciu przez organ odwoławczy wartości sprzedaży samochodu marki Volvo, zamiast w kwocie [...] w kwocie [...] tj. w kwocie odpowiadającej wartości samochodu osobowego marki Opel Vectra. Konsekwencją tego błędu było wyliczenie podatku akcyzowego za grudzień 2001 r. w kwocie niższej od należnego o [...].