Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 8 marca 2007 r., sygn. VI SA/Wa 2224/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Bosakirska Sędzia WSA Andrzej Czarnecki (spr.) Protokolant Jadwiga Rytych po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 marca 2007 r. sprawy ze skargi A. J. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] nr bez numeru uchwały w przedmiocie odmowy wpisania na listę adwokatów 1. uchyla zaskarżoną uchwałę i poprzedzającą ją uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w K. z dnia [...] 2. stwierdza, że uchylone uchwały nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

VI S.A./Wa 2224/06

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 3 sierpnia 2006 r. A. J. wystąpiła do Okręgowej Rady Adwokackiej w K. o wpisanie na listę adwokatów tej rady. Uprzednio pracowała w prokuraturze początkowo, od 1 maja 1997 do 31 października 1999 r. jako asesor, a od 1 listopada 1999 r. do 2 lipca 2004 r. jako prokurator. Jednocześnie A. J. po odbyciu aplikacji sądowej w dniu 10 października 1997 r. złożyła egzamin sędziowski. Od dnia 3 lipca 2004 r. do złożenia wniosku o wpis nigdzie nie pracowała oraz nie prowadziła żadnej działalności gospodarczej.

Okręgowa Rada Adwokacka w K. Uchwałą z [...] l.dz. [...] odmówiła A. J. wpisu na listę adwokatów. W uzasadnieniu Uchwały organ samorządu przytoczył wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 kwietnia 2006 r., który wszedł w życie w dniu 4 maja 2006 r., wydany w sprawie K 6/06, w którym Trybunał m. in. stwierdził niekonstytucyjność art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (j. t. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) w zakresie, w jakim stwarza możliwość dopuszczenia do wykonywania zawodu adwokata osób, które po złożeniu wskazanych w nim egzaminów nie wykazują się odpowiednią praktyką w zawodzie prawniczym. Wskazując na powyższe rozstrzygnięcie organ samorządu zawodowego uznał, że do czasu gdy ustawodawca nie uchwali zmiany do ustawy o adwokaturze, przez dookreślenie jaki okres praktyki należy uznać za wystarczający dla wpisu osób, które ukończyły inny rodzaj aplikacji niż adwokacka, to organy korporacyjne nie mogą podejmować uchwał o wpisie na listę adwokatów. Jednocześnie organ oparł się na poglądzie wyrażonym przez Ministra Sprawiedliwości w sprawie obowiązywania art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze, w którym to organ administracji uznał, że przepis ten został ww. wyrokiem Trybunału uchylony w całości. Z powyższych względów Okręgowa Rada Adwokacka w K. doszła do wniosku, iż przepis art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o adwokaturze po dniu 4 maja 2006 r. przestał stanowić podstawę do dokonania wpisu na listę adwokatów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00