Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 marca 2007 r., sygn. I SA/Sz 615/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Jaździński Sędziowie Sędzia WSA Alicja Polańska Sędzia WSA Kazimierz Maczewski /spr./ Protokolant Karolina Borowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2007 r. sprawy ze skargi Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 13 lipca 2006 r. nr SKO.SP.41/1174/2006 w przedmiocie określenia wysokości nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2002r. oraz odmowy stwierdzenia nadpłaty w tym podatku o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej wnioskiem z dnia 10 maja 2005 r., skorygowanym w dniu 21 lipca 2005 r., zwrócił się do Wójta Gminy o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w podatku od nieruchomości za rok 2002, w wysokości [...] zł. Równocześnie z wnioskiem podatnik złożył korektę deklaracji za rok 2002. We wniosku Ośrodek wskazał, że w złożonej w 2002 r. deklaracji w sprawie podatku od nieruchomości niezasadnie zastosowano wyższe stawki podatku od gruntów i budynków położonych w Ł. i S. - tak jak od gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uzasadniając wniosek Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej oświadczył, że jest państwową jednostką organizacyjną Skarbu Państwa nie posiadającą osobowości prawnej i jest jednostką budżetową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych. Ponadto dowodził, że w budynkach służbowych położonych w S. i Ł. nie prowadził działalności gospodarczej, a jedynie udostępniał ("prowadził") pokoje gościnne, przeznaczone do tymczasowego zakwaterowania funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, odpłatnie i nieodpłatnie tym osobom, a także innym osobom za odpłatnością, na podstawie decyzji nr 1 z 14 stycznia 2002 r. komendanta Ośrodka. Zakwaterowanie następowało w celach służbowych, a także w celach rekreacyjnych. Wpływy z tej działalności, które nie znajdowały pokrycia w określonych wydatkach budżetowych na tę działalność przekazywane były w całości do budżetu państwa. Jednocześnie wskazano, że od części tych nieruchomości, wydzierżawionym lub wynajętym podmiotom gospodarczym Ośrodek wykazał zwiększony podatek, jak dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00