Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 29 marca 2007 r., sygn. III SA/Kr 42/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: NSA Piotr Lechowski Sędziowie: WSA Bożenna Blitek (spr.), WSA Dorota Dąbek Protokolant: Joanna Parada po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 29 marca 2007 r. sprawy ze skargi K. L. na orzeczenie [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia 10 października 2005 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej skargę oddala.

Uzasadnienie

Orzeczeniem nr [...] z dnia [...] lipca 2005r. Komendant Powiatowy Policji w C. uznał winnym sierż. szt. K. L. - referenta Ogniwa Ruchu Drogowego Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w C. - tego, że "w dniu [...] marca 2005 roku w C. za pośrednictwem ojca E. L. jako funkcjonariusz Komendy Powiatowej Policji w C. przyjął korzyść majątkową w postaci oleju [...] wartości [...] zł od A. R. w zamian za odstąpienie od zatrzymania wymienionemu dowodu rejestracyjnego samochodu marki [...] nr rej. [...], który uczestniczył w kolizji drogowej w dniu [...] marca 2005 roku w C., tj. o czyn określony w art. 132 ust. 3 pkt 3 Ustawy o Policji w zw. z art. 228 § 3 kk i wymierzył karę dyscyplinarną wydalenia ze służby".

Na uzasadnienie orzeczenia podano, że w dniu [...] marca 2005r. miała miejsce kolizja drogowa, w której brał udział A. R., a decyzje w przedmiocie ewentualnego zatrzymania wymienionemu dowodu rejestracyjnego podejmował K. L., który w trakcie rozmowy z A. R. zażądał od niego korzyści majątkowej w postaci oleju silnikowego w zamian za odstąpienie od zatrzymania dowodu rejestracyjnego. W celu późniejszego skontaktowania się z A. R. K. L. odnotował na protokole użycia alkotestu numer telefonu komórkowego A. R. i skontaktował się z nim w celu dostarczenia mu przedmiotowego oleju silnikowego oraz ustalił z nim termin przekazania oleju na dzień [...] marca 2005r. O fakcie zażądania korzyści majątkowej, a także terminie mającego odbyć się przekazania oleju A. R. powiadomił redaktora programu "Interwencja" Telewizji [...] i ekipa realizująca ten program nagrała w dniu [...] marca 2005 roku kilka rozmów policjanta K. L. z A. R., w trakcie których ustalono sposób i miejsce przekazania funkcjonariuszowi tego oleju. Zgodnie z telefonicznymi ustaleniami dziennikarze tego programu zarejestrowali na kasecie VHS fakt przekazania przez A. R. oleju [...] wartości [...] zł przez ojca policjanta przed lokalem gastronomicznym "[...]" w C. przy ul. [...]. Podniesiono też, że organ nie dał wiary wyjaśnieniom K. L., w których twierdził, że miał zamiar zapłacić A. R. za ten olej, albowiem treść nagranych między nimi rozmów telefonicznych w żaden sposób nie świadczyła o takowym zamiarze funkcjonariusza. W tej sytuacji organ I instancji uznał obwinionego za winnego zarzuconego mu czynu, a czyn w postaci żądania łapówki za odstąpienie od czynności służbowych za zasługujący na szczególne potępienie skutkujące naruszeniem dobrego imienia Policji i z tych względów wymierzył mu jedyną możliwą do orzeczenia w takich warunkach karę dyscyplinarą, jaką jest wydalenie ze służby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00