Wyrok WSA w Warszawie z dnia 1 lutego 2007 r., sygn. IV SA/Wa 2064/06
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Otylia Wierzbicka, Sędziowie sędzia WSA Alina Balicka (spr.), sędzia WSA Jakub Linkowski, Protokolant Katarzyna Tomiło, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi H. S. na uchwałę Rady Miejskiej w B. z dnia [...] stycznia 2006 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta B. - oddala skargę -
Uzasadnienie
Skarżąca H. S. powołując się na art. 50 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi / Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. / w związku z art. 101 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym / Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm. / zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchwałę [...] Rady Miejskiej w B. z dnia [...] stycznia 2006r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta B. dla terenu ograniczonego [...], [...], południową granicą miasta, [...], [...], zachodnią granicą miasta i [...], która weszła w życie w dniu 23 lutego 2006r.
W uzasadnieniu skargi skarżąca podniosła, że jest właścicielką nieruchomości nr ewid. [...], która znalazła się pomiędzy liniami rozgraniczającymi drogi [...] a nieprzekraczalną linią zabudowy. Budowa nowej drogi wojewódzkiej zgodnie z projektem zawartym w planie spowoduje znaczne uciążliwości w postaci hałasu, spalin, co uniemożliwi korzystanie z nieruchomości w dotychczasowy sposób, jak również spadek jej wartości. Narusza to uprawnienia skarżącej jako właścicielki nieruchomości, wynikające z art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym / Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm. /.
Skarżąca zarzuciła zaskarżonej uchwale niezgodność z ustawą z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, poprzez następujące naruszenie prawa:
1. Naruszenie art. 9 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zgodnie z którym ustalenia studium są wiążące dla organów gminy przy sporządzaniu planu miejscowego. Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego zostało uchwalone przez Radę Miejską w B. uchwałą Nr [...] w dnia [...] czerwca 2003r. Obszar widoczny na graficznym załączniku do planu oznaczony jako [...], według § 11 ust. 2 pkt 24 planu przeznaczony jest pod tereny rolnicze. Ten sam obszar widnieje na graficznym załączniku do Studium jako obszar o wiodącej funkcji mieszkaniowej jednorodzinnej. Taka bezpodstawna, dowolna zmiana przeznaczenia terenu jest sprzeczna z wymogiem