Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 stycznia 2007 r., sygn. I SA/Wr 1236/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym Przewodniczący Sędzia WSA Mara Tkacz - Rutkowska Sędziowie NSA Andrzej Szczerbiński Asesor WSA Katarzyna Borońska (sprawozdawca) Protokolant Aleksandra Madej po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2007 r. sprawy ze skargi A sp. z o.o. w G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w L. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Dyrektora Izby Skarbowej we W. Ośrodka Zamiejscowego w L. z dnia [...], nr [...], utrzymująca w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej we W. z dnia [...] nr [...], określającą spółce zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2004 r. na kwotę [...].

W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych organ I instancji ustalił, że spółka A z siedzibą w G. zaniżyła przychody za rok 2004 o kwotę [...] oraz zawyżyła koszty uzyskania przychodów o wartość [...]. Ujawnione nieprawidłowości w kwalifikowaniu i ewidencjonowaniu zdarzeń gospodarczych organ uznał za nie mające istotnego znaczenia dla sprawy i uznał za dowód w postępowaniu księgi rachunkowe spółki.

Jak wynika z akt sprawy, Uchwałą nr [...] Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników z dnia [...] o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za 2001 r. i przeznaczeniu wypracowanego zysku netto w wysokości [...] w całości na dywidendę. Dzień wypłaty ustalono zgodnie z art. 193 § 3 ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 ze zm.) na dzień [...]. W dniu [...] Zgromadzenie Wspólników - w osobie jedynego wspólnika i udziałowca S. L. - podjęło z kolei Uchwałę nr [...], którą przeznaczyło wypracowany w spółce zysk netto za rok 2001 w kwocie [...] na dywidendę dla wspólników - w kwocie [...] oraz na kapitał zapasowy -[...]. W wyniku przeprowadzonego postępowania organ stwierdził, że na dzień 01.01.2004 r. spółka wykazała na koncie [...] niewypłaconą dywidendę za lata 2001 i 2002 - "dywidenda z zysku L. S.", w kwocie [...]. Na dzień 31.12.2004 stan konta wynosił [...], z czego wynikało, że spółka w 2004 r. dokonała wypłat z tego tytułu w wysokości [...]. W 2004 r. spółka dysponowała więc niewypłaconą dywidendą. Organ uznał, że było to korzystanie nieodpłatne, z którego to tytułu po stronie spółki powstał przychód z nieodpłatnych świadczeń, o jakim mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) - dalej: updp. Wysokość tego przychodu należało ustalić zgodnie z art. 12 ust. 6 pkt 4 updp. Organ wskazał zarazem, że późniejsza (ewentualna) wypłata na rzecz wspólnika odsetek za zwłokę stanowi odszkodowanie, a nie odpłatność.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00