Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 21 października 2014 r., sygn. I SA/Wr 1941/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie sędzia WSA Anetta Chołuj, sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant starszy specjalista Małgorzata Jakubiak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 21 października 2014 roku sprawy ze skargi A spółki z o.o. (poprzednia nazwa B spółka z o.o.) z siedzibą w B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] kwietnia 2014r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi "A" (poprzednia nazwa B ) spółki z o.o. z siedzibą w B. (dalej: strona, Spółka, skarżąca) jest interpretacja przepisów prawa podatkowego (interpretacja indywidualna) z [...] kwietnia 2014 r. wydana przez, działającego z upoważniania Ministra Finansów, Dyrektora Izby Skarbowej w P., dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych.
Z przedstawionego we wniosku, o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że "A" spółka z o.o. z/s w B. jest spółką zależną C S.A. (dalej C S.A.) i należy do D S.A. W celu zwiększenia efektywności grupy, podjęto działania w kierunku konsolidacji podmiotów ją tworzących. Spółkę wyznaczono jako podmiot konsolidujący. Połączenie dwóch spółek z ograniczoną odpowiedzialnością nastąpi na podstawie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.). W wyniku przejęcia cały majątek spółki przejmowanej wchłonie Spółka przejmująca, zaś spółka przejmowana zostanie wykreślona z rejestru. W zamian za udziały zlikwidowanej spółki przejmowanej, Spółka przejmująca przekaże jej dotychczasowym udziałowcom udziały we własnym kapitale zakładowym, podwyższonym w wyniku przejęcia.
W ramach przygotowania procesu konsolidacji i jego realizacji, Spółka nabywał usługi od firm zewnętrznych i nadal będzie ponosiła koszty z tym związane. Wydatki te są niezbędne do podjęcia ostatecznej decyzji o dokonaniu konsolidacji i sposobie jej przeprowadzenia, są również konieczne do zapewnienia prawidłowego przebiegu tego procesu. Wydatki, o których mowa wyżej, stanowią: